Niedźwiedzie polarne ofiarami ocieplenia na ziemi
Ocieplenie klimatu na ziemi grozi zniszczeniem ważnej części rejonu zamieszkiwanego przez niedźwiedzie polarne - alarmuje Światowy Fundusz Ochrony Przyrody (WWF). Organizacja ta uważa, że jeśli chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych, nie ma już czasu do stracenia.
Zmiany klimatyczne stanowią na dłuższą metę największe zagrożenie egzystencji dla 22 tys. białych niedźwiedzi, przed polowaniami, eksploatacją ropy naftowej i zanieczyszczeniami chemicznymi, których też nie można lekceważyć - głosi sekcja francuska WWF w raporcie, opublikowanym w czwartek.
Według Lynn Rosentrater z misji arktycznej WWF i współautorki raportu, wskutek zmian klimatycznych lód wiosną topi się wcześniej i niedźwiedzie zmuszone są wcześniej schodzić na ląd, nie mając czasu zgromadzić wystarczającego zapasu tłuszczu na sezon poza lodem. Pod koniec lata są wychudzone i osłabione.
Efekt cieplarniany, będący skutkiem zanieczyszczeń środowiska, spowodował w ciągu stu lat wzrost temperatur arktycznych o 5 stopni i skurczenie się ławic lodowych o 6% w ciągu ostatnich 20 lat.
Uczeni przepowiadają, że do 2050 r. latem będzie znikać 60% pokrywy lodowej, co wydłużyłoby okres letni bez lodu z 60 do 150 dni. Tymczasem ławica lodowa ma kapitalne znaczenie dla niedźwiedzi polarnych, ponieważ z tej lodowej platformy niedźwiedzie polują na foki, będące ich głównym pożywieniem - podkreśla WWF. (jask)