Trwa ładowanie...
da9wouq

Niedźwiedzie polarne ofiarami ocieplenia na ziemi

Ocieplenie klimatu na ziemi grozi zniszczeniem ważnej części rejonu zamieszkiwanego przez niedźwiedzie polarne - alarmuje Światowy Fundusz Ochrony Przyrody (WWF). Organizacja ta uważa, że jeśli chodzi o walkę ze skutkami zmian klimatycznych, nie ma już czasu do stracenia.

Share
da9wouq

Zmiany klimatyczne stanowią na dłuższą metę największe zagrożenie egzystencji dla 22 tys. białych niedźwiedzi, przed polowaniami, eksploatacją ropy naftowej i zanieczyszczeniami chemicznymi, których też nie można lekceważyć - głosi sekcja francuska WWF w raporcie, opublikowanym w czwartek.

Według Lynn Rosentrater z misji arktycznej WWF i współautorki raportu, wskutek zmian klimatycznych lód wiosną topi się wcześniej i niedźwiedzie zmuszone są wcześniej schodzić na ląd, nie mając czasu zgromadzić wystarczającego zapasu tłuszczu na sezon poza lodem. Pod koniec lata są wychudzone i osłabione.

Efekt cieplarniany, będący skutkiem zanieczyszczeń środowiska, spowodował w ciągu stu lat wzrost temperatur arktycznych o 5 stopni i skurczenie się ławic lodowych o 6% w ciągu ostatnich 20 lat.

Uczeni przepowiadają, że do 2050 r. latem będzie znikać 60% pokrywy lodowej, co wydłużyłoby okres letni bez lodu z 60 do 150 dni. Tymczasem ławica lodowa ma kapitalne znaczenie dla niedźwiedzi polarnych, ponieważ z tej lodowej platformy niedźwiedzie polują na foki, będące ich głównym pożywieniem - podkreśla WWF. (jask)

da9wouq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da9wouq
da9wouq
Więcej tematów