Trwa ładowanie...
13-04-2003 09:41

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

W Niedzielę Palmową w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Jest to ostatni tydzień przed Wielkanocą, którego najważniejszą część stanowi tzw. Triduum sacrum (święte trzy dni).

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień
d3bdrqs
d3bdrqs
Msza święta w Niedzielę Palmową (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Źródło: Msza święta w Niedzielę Palmową (Fot. PAP/Radek Pietruszka)

Triduum tworzy autonomiczny zespół obrzędów i nabożeństw odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę.

Wielki Tydzień, to czas przygotowań do najważniejszego święta chrześcijan - Wielkiej Nocy. Okres ten od wieków jest czasem skupienia, modlitwy i postów.

Ostatnie dni przed Wielkanocą to dla chrześcijan czas szczególnej powagi, skupienia i refleksji nad własnym życiem oraz postępowaniem w stosunku do Boga i ludzi. Jest to czas pokuty, nawrócenia i składania jałmużny na rzecz ubogich, a także czas nawiedzania obłożnie chorych w domach przez kapłanów.

d3bdrqs

Łukasz Gołębiowski w książce "Lud polski" opisuje pobożność społeczeństwa polskiego w okresie Wielkiego Tygodnia: "Konstancja Austriaczka, żona Zygmunta III, przez cały Wielki Tydzień zwiedzała ubogich i chorych, udzielała wsparcia, w Wielki Piątek obchodziła groby i całą noc przepędzała w kościele aż do zaśpiewania w Wielką Sobotę Alleluja. Wszyscy Polacy w duchu pobożności w Wielki Tydzień odrzuciwszy dzieła światowe, zajmowali się nabożeństwem, przygotowaniem do spowiedzi wielkanocnej, nie opuszczali żadnego nabożeństwa".

W Wielki Czwartek biskupi i królowie obmywali nogi dwunastu biedakom na znak pokory i równości wszystkich ludzi wobec Boga. Obrzęd ten - odprawiany na pamiątkę obmycia nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy - znany jest do dziś. W Rzymie papież każdego roku myje i całuje nogi dwunastu starcom; w Archikatedrze Warszawskiej rytuału tego dokonuje prymas Polski.

Dniem największej żałoby jest Wielki Piątek. Z ołtarzy znikają wtedy kwiaty i świece, puste są tabernakula, a obrazy z wizerunkiem Chrystusa - zasłonięte. Zachowała się wielowiekowa tradycja odsłaniania w Wielki Piątek w kościelnych nawach Grobów Chrystusa, odwiedzanych tłumnie przez wiernych.

Nieodłącznym elementem Wielkiego Tygodnia pozostają kościelne widowiska pasyjne. Przedstawienia przypominają najważniejsze biblijne wydarzenia Męki pańskiej: wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę, czuwanie w Ogrójcu, zdradę Judasza, sąd nad Jezusem, a wreszcie dźwiganie krzyża i śmierć.

Najsłynniejsze polskie widowiska pasyjne odbywają się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie trwają prawie cały tydzień. (aka)

d3bdrqs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bdrqs
Więcej tematów