Trwa ładowanie...
d31ureo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

W Niedzielę Palmową w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Jest to ostatni tydzień przed Wielkanocą, którego najważniejszą część stanowi tzw. Triduum sacrum (święte trzy dni).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Msza święta w Niedzielę Palmową (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Msza święta w Niedzielę Palmową (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
d31ureo
Msza święta w Niedzielę Palmową (Fot. PAP/Radek Pietruszka)
Podziel się

Triduum tworzy autonomiczny zespół obrzędów i nabożeństw odprawianych w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę.

Wielki Tydzień, to czas przygotowań do najważniejszego święta chrześcijan - Wielkiej Nocy. Okres ten od wieków jest czasem skupienia, modlitwy i postów.

d31ureo

Ostatnie dni przed Wielkanocą to dla chrześcijan czas szczególnej powagi, skupienia i refleksji nad własnym życiem oraz postępowaniem w stosunku do Boga i ludzi. Jest to czas pokuty, nawrócenia i składania jałmużny na rzecz ubogich, a także czas nawiedzania obłożnie chorych w domach przez kapłanów.

Łukasz Gołębiowski w książce "Lud polski" opisuje pobożność społeczeństwa polskiego w okresie Wielkiego Tygodnia: "Konstancja Austriaczka, żona Zygmunta III, przez cały Wielki Tydzień zwiedzała ubogich i chorych, udzielała wsparcia, w Wielki Piątek obchodziła groby i całą noc przepędzała w kościele aż do zaśpiewania w Wielką Sobotę Alleluja. Wszyscy Polacy w duchu pobożności w Wielki Tydzień odrzuciwszy dzieła światowe, zajmowali się nabożeństwem, przygotowaniem do spowiedzi wielkanocnej, nie opuszczali żadnego nabożeństwa".

W Wielki Czwartek biskupi i królowie obmywali nogi dwunastu biedakom na znak pokory i równości wszystkich ludzi wobec Boga. Obrzęd ten - odprawiany na pamiątkę obmycia nóg apostołom przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy - znany jest do dziś. W Rzymie papież każdego roku myje i całuje nogi dwunastu starcom; w Archikatedrze Warszawskiej rytuału tego dokonuje prymas Polski.

Dniem największej żałoby jest Wielki Piątek. Z ołtarzy znikają wtedy kwiaty i świece, puste są tabernakula, a obrazy z wizerunkiem Chrystusa - zasłonięte. Zachowała się wielowiekowa tradycja odsłaniania w Wielki Piątek w kościelnych nawach Grobów Chrystusa, odwiedzanych tłumnie przez wiernych.

d31ureo

Nieodłącznym elementem Wielkiego Tygodnia pozostają kościelne widowiska pasyjne. Przedstawienia przypominają najważniejsze biblijne wydarzenia Męki pańskiej: wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Ostatnią Wieczerzę, czuwanie w Ogrójcu, zdradę Judasza, sąd nad Jezusem, a wreszcie dźwiganie krzyża i śmierć.

Najsłynniejsze polskie widowiska pasyjne odbywają się co roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie trwają prawie cały tydzień. (aka)

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d31ureo

d31ureo
d31ureo
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów