PolskaNiedługo okaże się, czy nasi policjanci potrafią strzelać

Niedługo okaże się, czy nasi policjanci potrafią strzelać

Zbliżają się obowiązkowe szkolenia ze strzelania dla policjantów. Zgodnie z wytycznymi Komendy Głównej Policji na ten rok, funkcjonariusze prewencji i pionu kryminalnego do szkoleń muszą podejść dwa razy w roku, a policjanci logistyki raz.

Niedługo okaże się, czy nasi policjanci potrafią strzelać
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.01.2010 | aktual.: 09.01.2010 05:12

- Szkolenia są zakończone egzaminem - mówi rzecznik Komendy Głównej Policji, młodszy inspektor Mariusz Sokołowski. Rzecznik wyjaśnił, że obowiązkowe egzaminy mają sprawdzić, jak wyglądają umiejętności strzeleckie funkcjonariuszy i pokazać, czy nadal są na wysokim poziomie.

Komenda Główna każdego roku wybiera trzy typy strzelań, które na egzaminie musi zaliczyć każdy policjant. Jeśli funkcjonariusz nie zaliczy strzelania, musi podejść do egzaminu ponownie.

W tym roku szkolenie zakończone egzaminem obejmie: strzelanie szybkie numer 12, strzelanie dynamiczne numer 17, które należy wykonać po wysiłku fizycznym oraz strzelanie sytuacyjne numer 25. To ostatnie polega na rozpoznaniu celu i podjęciu decyzji o oddaniu strzału.

Aby zaliczyć taki egzamin funkcjonariusze muszą poświęcić sporo czasu na strzelanie. W całym kraju powstają już nowe jednostki wojskowe, które w piwnicach mają strzelnice treningowe.

Komenda Główna Policji nie prowadzi statystyk ile dokładnie strzelań przed obowiązkowymi egzaminami wykonuje policjant. Wiadomo natomiast, że jednym wystarczy wystrzelać kilka magazynków, a inni zużywają kilkaset sztuk amunicji.

W tym roku do celów treningowych zakupiono 4 miliony sztuk amunicji do broni krótkiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)