Niecodzienne zjawisko w Karkonoszach. Mówią o nim turyści
Turyści odwiedzający w ten weekend Karkonosze zaobserwowali nietypowe zjawisko. Mowa o tzw. słonecznym halo. Tworzy ono efektowny, świetlny pierścień wokół Słońca.
Słoneczne halo to zjawisko optyczne, za sprawą którego wokół słońca lub księżyca tworzy się efektowny, świetlisty pierścień. Dochodzi do niego wskutek załamania światła na kryształach lodu zawieszonych w górnych warstwach atmosfery.
Niecodzienne zjawisko w Karkonoszach. Mówią o nim turyści
Słoneczne halo w ten weekend zachwyciło turystów odwiedzających Karkonosze. Efektownymi zdjęciami w mediach społecznościowych pochwalił się nawet Karkonoski Park Narodowy.
"Dzisiejsza pogoda to dosłownie 11/10", "cudeńka", "było pięknie", "magia" - to tylko niektóre z komentarzy zachwyconych internautów. Co ciekawe, do słonecznego halo nie można się zbliżyć. Wynika to z faktu, że jest to specyficzny obraz Księżyca lub Słońca. Dlatego spacerowanie w jego kierunku niczego nie zmienia w odbiorze tego nietypowego zjawiska.
Nietypowy pomysł na prezent. Będzie zarabiał na siebie
Pozorna odległość do słonecznego halo wynosi ok. 400 000 km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności zjawiska określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło.
Jak zwracają uwagę eksperci, słoneczne halo bardzo często jest obserwowane w niewielkiej odległości kątowej od Słońca. Dlatego też w tego typu sytuacjach należy chronić oczy przed bezpośrednio padającym światłem Słońca - ze względu na ryzyko trwałego upośledzenia wzroku.
Dodatkowo światło Słońca padające bezpośrednio przez długi okres na elementy światłoczułe aparatu fotograficznego lub kamery może doprowadzić do ich uszkodzenia.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Trwa ładowanie wpisu: facebook