"Zarażała uśmiechem". Trzaskowski żegna Zofię Czekalską "Sosenkę"

Zofia Czekalska "Sosenka" zmarła w wieku 100 lat. Informację o śmierci uczestniczki Powstania Warszawskiego przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, 'Sosenko' - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał w mediach społecznościowych.

Zofia Czekalska świętująca swoje setne urodziny
Zofia Czekalska świętująca swoje setne urodziny
Źródło zdjęć: © PAP | Kalbar
Justyna Lasota-Krawczyk

14.05.2024 | aktual.: 14.05.2024 21:54

"'Pani jest coraz młodsza!' - mówiłem za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy. I to nie była urzędowa uprzejmość. Bo tych pokładów energii i zapału, które miała zawsze w sobie, mógłby jej pozazdrościć każdy (ja z całą pewnością zazdrościłem). Bo za każdym razem zarażała uśmiechem, który praktycznie nigdy nie schodził z jej twarzy" - napisał Rafał Trzaskowski w mediach społecznościowych.

Prezydent Warszawy wspomniał również ich ostatnie spotkanie, podczas wielkanocnej uroczystości w Domu Powstańców Warszawskich. "Więcej spotkań niestety już nie będzie. Za każde z tych, których miałem zaszczyt doświadczyć - dziękuję" - dodał Trzaskowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kim była Zofia Czekalska?

Zofia Czekalska "Sosenka" rodziła się 6 lipca 1923 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Tam spędziła pierwsze 21 lat swojego życia, do Warszawy przyjechała w czasie okupacji. W wieku 13 lat została harcerką, co, jak podkreślała, w dużym stopniu ukształtowało ją i jej ideały.

W czasie powstania pełniła funkcje łączniczki w zgrupowaniu "Chrobry II", później również sanitariuszki. Cały ten czas spędziła w Śródmieściu. Po kapitulacji trafiła do obozu jenieckiego. Po wyzwoleniu wróciła do Polski, najpierw do rodzinnego Tomaszowa Mazowieckiego, a później do Warszawy, w której mieszkała do swoich ostatnich dni.

Po wojnie zajmowała się tym, co kocha najbardziej – robieniem na drutach, szyciem, haftowaniem. Przez wiele lat pracowała w różnych teatrach warszawskich szyjąc stroje sceniczne.

Zofia Czekalska "Sosenka" 29 lipca 2018 r. "za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania prawdy o najnowszej historii Polski" odznaczona została przez prezydenta Złotym Krzyżem Zasługi.

Źródło: Facebook, PAP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)