Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
architekt
03-08-2015 (12:58)

Nie żyje wybitny architekt Henryk B. Buszko

W wieku 90 lat zmarł wybitny architekt Henryk Bronisław Buszko, współtwórca m.in. osiedla Tysiąclecia w Katowicach czy budynków sanatoryjnych w Ustroniu - tzw. piramid.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tzw. Osiedle Gwiazdy, jeden z projektów Henryka Buszko
Tzw. Osiedle Gwiazdy, jeden z projektów Henryka Buszko (Wikimedia Commons, Fot: Lestat)
WP

Jak poinformował katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, Buszko zmarł 31 lipca. Nabożeństwo żałobne odbędzie się 5 sierpnia w Katowicach-Brynowie, a pogrzeb dzień później - w Zakopanem.

Henryk Buszko urodził się 3 września 1924 r. we Lwowie. W latach 1949-1958 pracował w biurze architektonicznym Miastoprojekt Katowice we współpracy z wybitnymi architektami Aleksandrem Frantą i Jerzym Gottfriedem. Od 1958 r. współprowadził z Frantą Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego (PPBO) w Katowicach.

W Katowicach obaj architekci projektowali osiedla Tysiąclecia (z Marianem Dziewońskim i Tadeuszem Szewczykiem) oraz Roździeńskiego, których budynki mieszkańcy regionu określają jako "kukurydze" i "gwiazdy".

WP

Do innych najbardziej znanych projektów Buszki i Franty należą: gmach Okręgowej Rady Związków Zawodowych w Katowicach i Teatr Ziemi Rybnickiej (oba razem z Gottfriedem), Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego przy osiedlu Tysiąclecia (z Lidią Baron), Pałac Ślubów w Chorzowie, sanatorium w Szczawnicy czy przeznaczone dla 3,5 tys. kuracjuszy uzdrowisko Ustroń-Zawodzie, w skład którego wchodzą m.in. domy wczasowe w kształcie piramid, tak też nazywane od momentu ich powstania.

Buszko wykładał również na Politechnice Śląskiej. Był prezesem zarządu głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Przyczynił się m.in. do ustanowienia Honorowej Nagrody SARP. W marcu br. w katowickiej Galerii Architektury SARP prezentowana była wystawa poświęcona jego twórczości (w ramach cyklu Twórcy Śląskiej Architektury).

Polub WP Wiadomości
WP
WP