Trwa ładowanie...

Nie żyje Stanisława Morończyk. Podczas wojny pomagała więźniom Auschwitz

Pomagała więźniom Auschwitz. - Czasem mi się zdaje, że za mało - mówiła Stanisława Morończyk. 98-latka, która działała w konspiracji i była żołnierką AK, nie żyje. W sobotę odbędzie się pogrzeb.
Share
Stanisława Morończyk miała 98-lat
Stanisława Morończyk miała 98-latŹródło: WP.PL
d8akxge

W wieku 98 lat zmarła Stanisława Morończyk. Podczas wojny pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz (dostarczała jedzenie, leki i korespondencje), działała w konspiracji, była żołnierką AK.

O jej śmierci poinformowało stowarzyszenie rozwoju gminy Brzeszcze "Brzost", do którego należała.

- Trzeba było mieć oczy dookoła głowy. Za każdym razem człowiek uważał, bardzo się bałyśmy. Byłam na terenie obozu, mogłam być w każdej chwili zastrzelona. Ale to był obopólny strach. Tylko że ja jeszcze mogłam uciec, a ten więzień już tam był. (...) Nie czuję się bohaterką. Czasem mi się zdaje, że za mało pomagałam. tyle było nieszczęścia w tym czasie - mówiła Stanisława Morończyk.

W 2007 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za bohaterską postawę w czasie wojny. Uhonorowano ją również Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Nauczycielstwa.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę w kościele św. Urbana w Brzeszczach.

Źródło: "Fakt"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8akxge

Podziel się opinią

Share
d8akxge
d8akxge
Więcej tematów