WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
śmierć
11-08-2013 (19:15)

Nie żyje prof. Zofia Hilczer-Kurnatowska

W wieku 81 lat zmarła w Poznaniu prof. Zofia Hilczer-Kurnatowska, wybitna archeolog, badaczka historii powstania państwa polskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Informację potwierdziła prof. Hanna Kocka-Krenz z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Hilczer-Kurnatowska urodziła się w 1932 roku w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskała w 1982 roku. Zajmowała się badaniem wczesnego średniowiecza, grodami wczesnośredniowiecznymi, dziejami i kulturą Słowiańszczyzny południowej.

- Była autorką kilkuset publikacji dotyczących archeologii wczesnego średniowiecza. To, co jest szczególnie istotne w jej dorobku, to badania nad początkami państwa polskiego. Prof. Kurnatowska zawsze mówiła, że w tej mierze szczególne znaczenie mają dokonania z zakresu archeologii - powiedziała prof. Kocka-Krenz.

WP

- Badania nad formowaniem się państwa Piastów w kontekście europejskim były ukoronowaniem jej badań nad wczesnym średniowieczem. Prof. Kurnatowska ma bardzo istotne zasługi w tej mierze - dodała.

Prof. Hilczer-Kurnatowska była związana z Instytutem Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Wieloletnia członkini Polskiej Akademii Umiejętności i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Za swą działalność została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2010 roku odebrała Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego. Nagroda przyznawana jest naukowcom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i propagowanie wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego.

WP

Była wieloletnim redaktorem pisma "Slavia Antiqua". Prowadziła prace wykopaliskowe w kraju i za granicą. Napisała m.in. "Ostrogi polskie z X-XIII w." (1956), "Dorzecze górnej i środkowej Obry od VI do początków XI w." (1967), "Słowiańszczyzna południowa" (1977).

Polub WP Wiadomości
WP
WP