Trwa ładowanie...
d3yv204
11-08-2013 19:15

Nie żyje prof. Zofia Hilczer-Kurnatowska

W wieku 81 lat zmarła w Poznaniu prof. Zofia Hilczer-Kurnatowska, wybitna archeolog, badaczka historii powstania państwa polskiego.

Share
d3yv204

Informację potwierdziła prof. Hanna Kocka-Krenz z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Hilczer-Kurnatowska urodziła się w 1932 roku w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskała w 1982 roku. Zajmowała się badaniem wczesnego średniowieczaśredniowiecza, grodami wczesnośredniowiecznymi, dziejami i kulturą Słowiańszczyzny południowej.

- Była autorką kilkuset publikacji dotyczących archeologii wczesnego średniowiecza. To, co jest szczególnie istotne w jej dorobku, to badania nad początkami państwa polskiego. Prof. Kurnatowska zawsze mówiła, że w tej mierze szczególne znaczenie mają dokonania z zakresu archeologii - powiedziała prof. Kocka-Krenz.

- Badania nad formowaniem się państwa Piastów w kontekście europejskim były ukoronowaniem jej badań nad wczesnym średniowieczem. Prof. Kurnatowska ma bardzo istotne zasługi w tej mierze - dodała.

d3yv204

Prof. Hilczer-Kurnatowska była związana z Instytutem Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Wieloletnia członkini Polskiej Akademii Umiejętności i Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Za swą działalność została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2010 roku odebrała Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego. Nagroda przyznawana jest naukowcom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i propagowanie wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego.

Była wieloletnim redaktorem pisma "Slavia Antiqua". Prowadziła prace wykopaliskowe w kraju i za granicą. Napisała m.in. "Ostrogi polskie z X-XIII w." (1956), "Dorzecze górnej i środkowej Obry od VI do początków XI w." (1967), "Słowiańszczyzna południowa" (1977).

d3yv204
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yv204
d3yv204
Więcej tematów