Trwa ładowanie...

Nie żyje prof. Krzysztof Skóra, założyciel fokarium w Helu

• Wybitny naukowiec miał 65 lat
• Był dyrektorem Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG

Share
Nie żyje prof. Krzysztof Skóra, założyciel fokarium w Helu
Źródło: PAP, Fot: Piotr Wittman
deau8s5

Zmarł prof. Krzysztof Skóra - wybitny badacz przyrody, ichtiolog i założyciel fokarium w Helu. Miał 65 lat.

O śmierci Skóry poinformowali jego współpracownicy ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowiec zmarł nagle w nocy z piątku 12 lutego na sobotę 13 lutego.

deau8s5

Na znak żałoby kolorystykę strony internetowej serwisu stacji w Helu zmieniono na czarno-białą. Do połowy masztu opuszczono flagi na instytucjach na półwyspie.

Profesor był od wielu lat dyrektorem placówki UG na Półwyspie Helskim. Badał faunę i florę Morza Bałtyckiego, prowadził program ochrony fok szarych i morświnów. Dzięki swojej działalności znany był na całym wybrzeżu. Na świecie był uznawany za wybitnego eksperta w dziedzinie biologii oceanicznej. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk. Za swoją pracę badawczą otrzymał m.in. Szwedzką Nagrodę Bałtyku.

Krzysztof Skóra urodził się 30 września 1950 r. Ukończył oceanografię na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Fokarium w Helu założył w 1999 roku. To miejsce badań i ochrony populacji fok szarych, ale także placówka licznie odwiedzana przez turystów.

deau8s5

Podziel się opinią

Share
deau8s5
deau8s5
Więcej tematów