Danuta Krauze "Niuśka" nie żyje. Była sanitariuszką batalionu "Parasol"

"Z ogromnym żalem informujemy, że 10 maja po ciężkiej chorobie w wieku 98 lat zmarła ostatnia żyjąca "dziewczyna z Parasola" - Pani Danuta Krauze ps. Niuśka" - poinformowano w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nie żyje "Niuśka" z batalionu "Parasol"
Nie żyje "Niuśka" z batalionu "Parasol"
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Danuta Krauze, z domu Pleban, przyszła na świat 11 listopada 1925 roku w mieście Zawiercie. Była córką Aleksandra i Bronisławy. Przed wybuchem II wojny światowej, do 1939 roku, mieszkała w miejscowości Radość.

Jak podaje Muzeum Powstania Warszawskiego, Danuta Krauze była uczennicą prywatnego gimnazjum żeńskiego imienia Walickiej, które mieściło się przy ulicy Kruczej w Warszawie. Była również członkinią 1. żeńskiej drużyny harcerskiej działającej w tym samym mieście. Na początku swojej działalności w czasie wojny, Danuta Krauze była członkinią Szarych Szeregów, a następnie dołączyła do oddziału "Parasol". Brała udział w małym sabotażu. Przydzielono ją także do Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperci o serii pożarów. "Podpalimy śmietnisko, pójdzie na Ruskich"

Zmarła w wieku 98 lat

Muzeum Powstania Warszawskiego w swoim wpisie podkreśla, że Danuta Krauze przeszła cały szlak bojowy batalionu, od Woli, przez Stare Miasto, Śródmieście po Górny Czerniaków. Po kapitulacji opuściła Warszawę razem z ludnością cywilną. Następnie została wywieziona do obozu przejściowego w Pruszkowie, znanego jako Dulag 121, a potem do obozów pracy w Stargardzie i Berlinie. Na koniec wojny udało jej się uciec z Berlina do Poznania.

Muzeum poinformowało również, że pogrzeb Danuty Krauze odbędzie się 20 maja o godzinie 11:00. Uroczystość rozpocznie się w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Po ceremonii zostanie pochowana w grobie rodzinnym.

Czytaj także:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (50)