Nie żyje najstarszy leniwiec na świecie. Był prawdziwym rekordzistą

Jan, 54-letni leniwiec dwupalczasty, 38 lat spędził w zoo. Świat usłyszał o nim po raz pierwszy w 2021 roku, gdy został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako "najstarszy leniwiec pozostający pod opieką człowieka". We wtorek dyrekcja ogrodu zoologicznego w Krefeld w Niemczech poinformowała, że zmarł.

Nie żyje najstarszy leniwiec na świecie. Był prawdziwym rekordzistą
Nie żyje najstarszy leniwiec na świecie. Był prawdziwym rekordzistą
Źródło zdjęć: © PAP | usage worldwide, Verwendung weltweit
Violetta Baran

Najstarszy leniwiec na świecie o imieniu Jan zmarł w niemieckim zoo w Krefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii - poinformowała we wtorek dyrekcja ogrodu zoologicznego. Leniwiec dwupalczasty miał 54 lata, w tym 38 spędził pod opieką człowieka.

"Dla jego opiekunów pożegnanie się z nim było bardzo trudne, ponieważ niektórzy z nich znali go i opiekowali się nim przez ponad 25 lat" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez zoo. Poinformowano w nim, że Jan zmarł ze starości w ubiegłym tygodniu.

Zwierzę urodziło się na wolności w 1969 roku. W 1986 roku przybyło do Niemiec, gdzie trochę czasu spędziło w hamburskim zoo Hagenbeck, a następnie zostało przeniesione do Krefeld, gdzie żyło przez kolejne 38 lat.

Podwójny rekordzista

Po raz pierwszy Jan zdobył sławę w 2021 roku, gdy został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako "najstarszy leniwiec pozostający pod opieką człowieka". Wcześniej ten tytuł należał do Pauli - leniwca, który mieszkał w innym niemieckim zoo w mieście Halle.

Dyrekcja ogrodu zoologicznego w Krefeld zaznaczyła, że Jan był wyjątkowym leniwcem nie tylko ze względu na swój wiek, ale także z powodu dużej liczby potomstwa. Był on ojcem aż 22 leniwców, które spłodził z dwiema samicami Lolitą i Trine. 22-letnia Trine jest matką ostatniego potomka Jana. Najmłodszy leniwiec tej pary, samiec, przyszedł na świat w marcu 2024 roku.

Leniwce to zwierzęta roślinożerne, które występują w lasach równikowych Ameryki Południowej i Środkowej. To samotnicy, za wyjątkiem samic opiekujących się młodymi. Gatunkowi grozi wyginięcie spowodowane wycinką brazylijskich lasów równikowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)