Trwa ładowanie...

Nie żyje Franciszek Bachleda-Księdzularz. Były senator miał 72 lata

Zmarł Franciszek Bachleda–Księdzularz. Senator III, IV i V kadencji, samorządowiec i społecznik miał 72 lata.

Nie żyje Franciszek Bachleda-Księdzularz. Były senator miał 72 lataŹródło: East News
d297uhy

Franciszek Bachleda-Księdzularz był senatorem, a także burmistrzem Zakopanego i gminy tatrzańskiej w połowie lat 90. W latach 1987-1998 był prezesem Zarządu Głównego Związku Podhalan. Pełnił też funkcje redaktora naczelnego pisma "Hale i Dziedziny". Bachleda-Księdzularz kierował również Centralnym Ośrodkiem Sportu w Zakopanem.

Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie stanu wojennego był kilkanaście dni internowany. Po przełomie w 1989 roku został jednym z najbardziej znanych polityków pochodzących z Podhala - zauważa "Tygodnik Podhalański".

W latach 2010-2014 był radnym sejmiku województwa małopolskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej w latach 2010–2014. Współorganizował i kierował przedsiębiorstwem Geotermia Podhalańska.

Na Podhalu Franciszek Bachleda-Księdzularz zapamiętany zostanie także jako współtwórcą i kierownik góralskich zespołów folklorystycznych, w tym Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" w Krakowie. Przełożył też fragmenty Pisma Świętego na gwarę góralską.

d297uhy

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Stanowcze słowa podczas expose. "Dzieci są nietykalne" i burza oklasków

d297uhy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d297uhy
Więcej tematów