Trwa ładowanie...

Nie żyje filozof Andre Glucksmann

Nie żyje światowej sławy francuski filozof i intelektualista, obrońca praw człowieka, Andre Glucksmann. Zmarł w wieku 78 lat - poinformował jego syn Rafael.

Share
Nie żyje filozof Andre Glucksmann
Źródło: PAP/EPA, fot: Paco Campos
d4561ty

"Nie ma już mojego najlepszego przyjaciela. Miałem niesamowitą okazję poznać, śmiać się, rozmawiać, podróżować, bawić się, robić wszystko i nie robić nic z człowiekiem tak dobrym i wielkim. Mój ojciec zmarł wczoraj w nocy" - napisał syn Glucksmanna.

W swoich książkach Glucksmann podejmował podejmował temat zła we współczesnym świecie. W języku polskim dostępne są "Rozprawa o nienawiści" oraz "Dostojewski na Manhattanie".

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce Andre Glucksmann włączył się w pomoc dla podziemnej "Solidarności". W 2009 r. otrzymał z rąk Benedykta XVI Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II. W ostatnim czasie zaangażował się w obronę praw człowieka w Czeczenii. Był także współautorem listu otwartego, wzywającego komunistyczne władze Chin do poszanowania praw człowieka podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Ubolewania po odejściu filozofa wyrazili: francuski prezydent Francois Hollande, premier Manuel Valls i minister kultury Fleur Pellerin.

Zobacz w serwisie ksiazki.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4561ty

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4561ty
d4561ty
Więcej tematów