Trwa ładowanie...
d1n7gjk
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nie żyje filmowiec Andrzej Kotkowski

• W wieku 75 lat zmarł wybitny filmowiec Andrzej Kotkowski
• Reżyser, scenarzysta, aktor, pedagog
• Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiej Akademii Filmowej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje filmowiec Andrzej Kotkowski
(Facebook)
d1n7gjk

Jak poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich Kotkowski zmarł 15 stycznia.

Andrzej Kotkowski urodził się w 17 lutego 1940 roku we Lwowie. W 1964 roku ukończył wydział prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, cztery lata później - Studium Organizacji Produkcji Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

Pracował jako asystent kierownika produkcji, asystent reżysera i II reżyser. Jako samodzielny reżyser zadebiutował w 1978 roku filmem "Gra o wszystko".

d1n7gjk

Zrealizował m.in. filmy "Olimpiada 40" (1980), "Spokojne lata" (1981), "W starym dworku czyli niepodległość trójkątów" (1984) i "Obywatel Piszczyk" (1988), za który otrzymał nagrodę za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Brał także udział przy powstaniu filmów, takich jak np. "Ziemia obiecana" (1974), "Wesele" (1972), "Korczak" (1990), "Jowita" (1967) i "Mała matura 1947" (2010).

Był również autorem seriali telewizyjnych, m.in. "Psie serce" (2002-2003) i "Egzamin z życia" (2005-2008).

Współpracował z Andrzejem Wajdą, do 1989 roku był związany z zespołem filmowym "X".

Ostatni film, przy którym pracował Kotkowski - "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy" w reż. Janusza Majewskiego - w piątek trafił na ekrany kin.

Wykładał na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i kapituły przyznającej nagrodę imienia Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa".

d1n7gjk

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d1n7gjk

d1n7gjk
Więcej tematów