Nie żyje Danuta Brzosko-Mędryk
Nie żyje Danuta Brzosko-Mędryk - więźniarka Pawiaka, Majdanka, KL Ravensbrück i KL Buchenwald. Była pisarką, autorką wielu wspomnień z pobytu w obozach, w tym książki "Niebo bez ptaków". Miała 94 lata.
Danuta Brzosko-Mędryk urodziła się 4 sierpnia 1921 roku, w Pułtusku. W trakcie okupacji niemieckiej była uczennicą tajnego kursu licealnego, prowadzonego przez nauczycieli Gimnazjum imienia Królowej Jadwigi w Warszawie. Po wojnie ukończyła studia na Wydziale Stomatologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Podczas okupacji była dwukrotnie aresztowana w Warszawie. Pierwszy raz w lipcu 1940 roku, w trakcie tajnego egzaminu maturalnego. Po raz drugi - w sierpniu 1942 roku, za przynależność do organizacji konspiracyjnej ZWZ-AK. Od stycznia 1943 r. przebywała na Majdanku. Początkowo pracowała jako sprzątaczka, później w szpitalu obozowym dla kobiet, w charakterze pielęgniarki. Była pierwszą spikerką Radia Majdanek, które działało od lutego 1943 roku. Rok później została przeniesiona do Ravensbrück, a następnie do Komanda Lipsk, podobozu Buchenwald.
Danuta Brzosko-Mędryk była świadkiem podczas toczącego się w Nowym Jorku procesu ekstradycyjnego nadzorczyni z Majdanka Herminy Braunsteiner-Ryan oraz w procesie członków załogi Majdanka w Düsseldorfie. Udzielała się również społecznie, między innymi jako członkini Rady Doradczej Fundacji Miejsc Pamięci w Buchenwaldzie i Dorze-Mittelbau, a także Towarzystwa Opieki nad Majdankiem.
Należała do Związku Literatów Polskich oraz Unii Polskich Lekarzy Pisarzy. Była jedną z inicjatorek budowy Centrum Zdrowia Dziecka. Brała udział w pracach związanych z organizacją zagranicznej pomocy dla tej instytucji w okresie stanu wojennego.
W swoich książkach, między innymi "Mury w Ravensbrück, "Powiedz mojej córce" czy wspomnianej wcześniej "Niebo bez ptaków", opisywała warunki egzystencji w obozach, wyniszczającą pracę, prześladowania.
Została uhonorowana wieloma wyróżnieniami, w tym Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Oświęcimskim.