Nie zdążymy z IACS
Osiągnięcie pełnej gotowości do obsługi
systemu dopłat dla rolników do momentu wejścia Polski do Unii
Europejskiej jest możliwe, ale jest to zadanie trudne -
poinformowała na sejmowej komisji rolnictwa wiceminister
rolnictwa Zofia Krzyżanowska.
"Zbudowanie systemu IACS jest niezbędne do tego, by od przyszłego roku można wypłacać rolnikom dopłaty bezpośrednie" - powiedziała wiceminister.
Do momentu akcesji musi być wdrożony Zintegrowany System Zarządzania i Kontroli IACS, który ma zapewnić utworzenie m.in. ewidencji zwierząt i gospodarstw rolnych.
Ponadto Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która została wyznaczona do administrowanie unijnymi funduszami, powinna uzyskać akredytację jako agencja płatnicza. Jak wyjaśniła Krzyżanowska, możliwe to będzie po przeprowadzaniu audytu w październiku tego roku przez firmę wskazaną przez ministra finansów.
W opinii resortu, największym zagrożeniem dla realizacji zadań ARiMR jest czas. Tym bardziej że nie są do końca uchwalone niezbędne akty prawne. Potrzebna jest nowelizacja niektórych ustaw, np. o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Brakuje także procedur opisujących procesy w trakcie podejmowania decyzji na każdym etapie oraz regulujących zasady funkcjonowania kontroli realizowanych wniosków, wypłat, a także zasady obsługi rejestrów.
Krzyżanowska zaznaczyła, że bardzo istotne jest przygotowanie rejestru działek, by móc wykazać, jaka jest wielkość gospodarstwa, co jest podstawą wypłacenia dopłat. Stworzenie takiej ewidencji wymaga dużej pracy ze strony pracowników Agencji, jak i aktywności rolników, którzy sami muszą składać wnioski o dopłaty.
W Agencji jest obecnie instalowany system informatyczny obsługujący System Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt. Na jesieni przewidziano uruchomienie oprogramowania i wdrożenie całego systemu.
Wiceminister podkreśliła, że sprawne funkcjonowanie systemu IACS w dużej mierze zależy od naboru i wyszkolenia kadr oraz od poprawy możliwości lokalowych Agencji.