Trwa ładowanie...
d3bi9kg
22-04-2003 06:22

Nie wykupują polskiej ziemi

W ciągu ostatnich 13 lat cudzoziemcy kupili ziemię stanowiącą niewiele ponad jedną tysiączną część powierzchni Polski - wynika z raportu MSWiA, do którego dotarła "Rzeczpospolita". Resort ocenia, że to powinno uspokoić tę część opinii publicznej, która obawia się wykupu polskiej ziemi po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej.

d3bi9kg
d3bi9kg

W dyskusji nad wejściem Polski do Unii Europejskiej zakup ziemi przez cudzoziemców był jednym z największych problemów - przypomina komentator dziennika Krzysztof Gottesman.

Jego zdaniem jest to zrozumiałe. Ziemia w polskiej historii, kulturze, wierze, a przez to i polityce jest czymś wyjątkowym. Obawy, że "nas wykupią", są nadal obecne, choć nie ma wątpliwości, iż często bywają nadmiernie wykorzystywane. Można nawet powiedzieć, że szkoda, iż tak mało zagranicznych przedsiębiorstw związało się z Polską silniej, właśnie przez zakup ziemi.

Oczywiście - wyraża przekonanie Gottesman - po wejściu Polski do Unii sytuacja się zmieni. Zaznacza jednak, że są przecież długie okresy przejściowe, a także uchwalona ostatnio dobra ustawa o obrocie ziemią.

Fachowcy twierdzą, że Polsce potrzeba około dziesięciu lat na wyrównanie poziomu polskiej i zachodniej wsi. Tyle w negocjacjach udało nam się uzyskać. Jeżeli proces integracyjny będzie przebiegał pomyślnie, to czas ten wystarczy, by problem zakupu ziemi przez cudzoziemców przestał być tak drażliwy - ocenia publicysta.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj