Trwa ładowanie...
d8kmw8a

Nie taki dobry ustrój

Wybory z 1989 roku zapoczątkowały w Polsce
budowę demokracji. Z okazji ich 20. rocznicy "Rzeczpospolita"
zapytała Polaków, jak oceniają nasz nowy ustrój. 37%
obywateli jest zdania, że demokracja funkcjonuje w Polsce źle.
Dokładnie tyle samo osób uważa, że ani dobrze, ani źle.

d8kmw8a
d8kmw8a

Co czwarty ankietowany przez GfK Polonia jest zadowolony z funkcjonowania naszej demokracji. Tylko 8% Polaków uważa, że partie polityczne będące podstawą systemu demokratycznego funkcjonują prawidłowo. Aż 62% ocenia tą działalność źle, a 26% - ani dobrze, ani źle.

Pytano również o ocenę funkcjonowania instytucji demokratycznych po 20 latach ich działania. Okazuje się, że Polacy najwyżej cenią Trybunał Konstytucyjny - tak uważa 18% respondentów, na drugim miejscu znalazło się wojsko - 13%, na trzecim urząd prezydenta - 11%. W dalszej kolejności badani przez GfK Polonia wskazali na rzecznika praw obywatelskich - 8%, rzecznika praw dziecka, rząd i sądy - po 7%.

Najgorzej oceniamy Prokuraturę oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Tylko 1% respondentów ceni je wysoko; 3%. - parlament; 4%- Narodowy Bank Polski; a 5% - władze lokalne.

Sondaż przeprowadzono 22-24 maja na 1000- osobowej grupie dorosłych Polaków.

d8kmw8a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8kmw8a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj