Nie szpieg, ale kozioł ofiarny?
Agentka FBI Katrina Leung, aresztowana przed miesiącem pod zarzutem szpiegowania dla Chin, ale oskarżona tylko o nielegalne posiadanie tajnych materiałów, oświadczyła w poniedziałek w sądzie w Los Angeles, że nie przyznaje się do winy. Jej mąż Kam Leung broni
żony, twierdząc, że stała się kozłem ofiarnym, przy pomocy którego FBI chce ukryć własną nieudolność.
Do winy nie przyznał się również były agent FBI James Smith, który zwerbował Leung do pracy w amerykańskim wywiadzie i któremu zarzuca się karygodnie zaniedbania przy obchodzeniu się z tajnymi materiałami.
Leung w momencie aresztowania zarzucono, że jako agentka FBI, mająca gromadzić informacje ze źródeł chińskich, faktycznie była podwójnym szpiegiem i przekazywała tajne materiały agentom chińskim. Wbrew oczekiwaniom, w akcie oskarżenia 49-letniej Leung nie przedstawiono jednak zarzutu szpiegostwa.
Leung została zwerbowana do pracy w FBI jeszcze w 1982 r. przez agenta Jamesa Smitha, który stał się wkrótce jej kochankiem.
Smith, który był agentem FBI przez 30 lat do czasu przejścia na emeryturę przed trzema laty, został oskarżony o zaniedbania. Sąd w Los Angeles przedstawił mu w sumie sześć zarzutów, w tym fałszowania raportów na temat przydatności swej kochanki dla FBI. Smith również oświadczył w poniedziałek, że nie przyznaje się do winy.
Procesy Leung i Smitha będą się toczyć osobno; rozpoczną się 1 lipca.
Z dokumentów sądowych wynika, że Leung otrzymała od FBI za swe usługi co najmniej 1,7 miliona dolarów. Jej mąż Kam Leung broni żony, twierdząc, iż nic jej nie łączyło ze Smithem i że stała się kozłem ofiarnym, przy pomocy którego FBI chce ukryć własną nieudolność, w tym także działania Smitha jako agenta kontrwywiadu, odpowiedzialnego za sprawy chińskie. Kam twierdzi, że jego żona wielokrotnie chciała zrezygnować z pracy dla FBI, jednakże Biuro nie wyrażało na to zgody, stosując różne formy nacisku.(iza)