"Nie rozumiem, dlaczego nie chce Pan tego zrobić". Dziennikarze naciskają na KE

W trakcie konferencji rzecznika Komisji Europejskiej w Brukseli doszło do niecodziennej sytuacji. Dziennikarze z Polski domagali się, by unijny urzędnik zabrał głos w sprawie uchwalonej przez PiS ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Nie rozumiem, dlaczego nie chce Pan tego zrobić". Dziennikarze naciskają na KE
(Twitter)

Podczas konferencji prasowej rzecznika Komisji Europejskiej Alexandra Wintersteina doszło do spięcia z polskimi dziennikarzami. Jedną z najaktywniejszych osób była dziennikarka Polsatu Dorota Bawołek. Korespondentka dociskała Wintersteina, by ten w imieniu Komisji Europejskiej ocenił kierunek zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, który określa w tej chwili PiS. Dodała, że KE jest jednym z ostatnich najważniejszych organów Unii, który jeszcze nie wypowiedział się w tej sprawie. - Nie jest Pani wstyd? Tak po ludzku? - pytał jeden z internautów oburzony interwencją dziennikarki.

- Na codziennym briefingu KE doszło do niecodziennej sytuacji. Grono dziennikarzy, zarówno z Polski, jak i z zagranicy, próbowało przez prawie 15 minut wymóc na rzeczniku jakiekolwiek słowa krytyki za nowelizację ustawy o KRS. Nadaremnie - tak sytuację opisywała na swoim blogu reporterka RMF Katarzyna Szymańska-Borginon.

- Rzecznik stanowczo odmawiał. Zapowiedział, że sprawa będzie analizowana w ramach prowadzonej wobec Polski procedury praworządności. I tyle. Ani słowa przygany, krytyki czy złośliwości pod adresem Polski. Rozczarowanie dziennikarzy było ogromne - dodała Szymańska-Borginon.

Nowe prawo wywołuje w Polsce ogromne emocje. Wprowadzenie go w obecnym kształcie oraz propozycja nowelizacji o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym jest ostro krytykowane przez opozycję, środowiska prawnicze, oraz organizacje monitorujące praworządność i ochronę praw człowieka.

O zmianach wprowadzanych przez PiS mówiła również I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. - To przeszło wszelkie moje najgorsze przypuszczenia - stwierdziła, oceniając plany Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie PiS złożyli projekt zmian ustawy o SN, który opozycja nazywa "zamachem stanu". - To była czarna środa - stwierdziła Gersdorf.

W sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych wypowiedziała się również prof. Ewa Łętowska. Jedna z najwybitniejszych polskich prawniczek wymieniła punkt po punkcie, jakie zagrożenia niosą za sobą zmiany forsowane przez Zbigniewa Ziobrę.