Polska"Nie przywiązujmy uwagi do nieobecności szefa NATO"

"Nie przywiązujmy uwagi do nieobecności szefa NATO"

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna za niepotrzebne uważa "wszystkie komentarze, które mogłyby dewaluować rangę" posiedzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, planowanego w Warszawie w połowie listopada. Schetyna apelował, by nie przywiązywać nadmiernej wagi do nieobecności sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena.

To reakcja marszałka na głosy opozycji, krytykującej spodziewaną nieobecność na sesji, w dniach 12-16 listopada, sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena.

Grzegorz Schetyna apelował, by nie przywiązywać nadmiernej wagi do nieobecności sekretarza generalnego NATO. - Przygotowuje się on do wystąpienia na szczycie, który będzie za kilka dni w Lizbonie i wcześniej informował o tym organizatorów, czyli sekretariat Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, bo Polska jest tylko miejscem (posiedzenia ZP NATO) - powiedział marszałek.

Schetyna powiedział, że jako marszałek Sejmu daje gwarancję, iż sesja zgromadzenia zostanie przygotowana i przeprowadzona w profesjonalny sposób, a wnioski z dyskusji, z pracy w komisjach, przygotowane rezolucje "będą sensowne".

- Polska uczestniczy w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, robi wszystko, żeby dobrze zorganizować ten szczyt i zrobimy to. Życzę wszystkim, by nie obrażali się na Zgromadzenie Parlamentarne NATO, bo to jest niepotrzebne - powiedział Schetyna podczas wizyty na konwencji wyborczej PO w Gorzowie Wielkopolskim.

W sesji w Warszawie ma uczestniczyć ok. 300 parlamentarzystów z 28 państw członkowskich sojuszu z Europy oraz Ameryki Północnej, jak również delegatów z krajów partnerskich NATO i obserwatorów. Będą dyskutowali m.in. o kwestiach międzynarodowego bezpieczeństwa, o sytuacji na Bałkanach 15 lat po podpisaniu układu pokojowego w Dayton, o wyzwaniach dla zarządzania operacją w Afganistanie, oraz o strategicznym partnerstwie NATO-Rosja.

Liderzy SLD Grzegorz Napieralski i Jerzy Wenderlich uznali, że nieobecność szefa NATO w Warszawie świadczyć będzie o niskiej randze Polski w sojuszu. Domagali się reakcji rządu w tej kwestii.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO jest międzyparlamentarną organizacją związaną z Sojuszem Północnoatlantyckim. Obraduje w dwóch sesjach - wiosennej i jesiennej. Wiosną tego roku Zgromadzenie obradowało w Rydze.

Dotychczas Polska tylko raz była gospodarzem sesji ZP NATO - w 1999 roku.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)