Trwa ładowanie...

"Nie przynoście kwiatów", Hanuszkiewicz ich nie chciał

Pogrzeb Adama Hanuszkiewicza, zmarłego w niedzielę jednego z najwybitniejszych współczesnych reżyserów teatralnych, odbędzie się w czwartek o godz. 14.00. Artysta spocznie na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

"Nie przynoście kwiatów", Hanuszkiewicz ich nie chciałŹródło: PAP, fot: Piotr Rybarczyk
d9mlr7j
d9mlr7j

Zobacz: Zmarł Adam Hanuszkiewicz, artysta życia i teatru Odszedł kolejny z wielkich - zdjęcia

Szczegóły dot. pogrzebu przekazał warszawski radny i przyjaciel rodziny zmarłego Andrzej Golimont. Jak powiedział, wolą Adama Hanuszkiewicza było, aby na pogrzeb nie przynoszono kwiatów. Podczas uroczystości zostanie zorganizowana kwesta na rzecz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 14.00 w Domu Przedpogrzebowym na Wojskowych Powązkach. W ostatniej drodze artyście będzie towarzyszyć Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Hanuszkiewicz zmarł w niedzielę 4 grudnia w warszawskim szpitalu. Miał 87 lat.

Był jednym z najbardziej kontrowersyjnych polskich reżyserów teatralnych.

d9mlr7j

Artysta urodził się 16 czerwca 1924 r. we Lwowie. Był samoukiem. Nie ukończył żadnej z artystycznych uczelni, egzamin aktorski zdał eksternistycznie w 1946 r. w Łodzi. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Egzaminowali go: Leon Schiller, Edmund Wierciński, Jacek Woszczerowicz i Aleksander Zelwerowicz.

W 1951 zadebiutował jako reżyser, wystawiając sztukę Leonida Rachmanowa "Niespokojna starość" na deskach poznańskiego Teatru Polskiego.

Współtworzył Teatr Telewizji, w latach 1957-63 był jego pierwszym reżyserem naczelnym. Realizował tam dzieła klasyków wielkiej literatury europejskiej m.in. Moliera, Williama Szekspira, Fiodora Dostojewskiego, Antoniego Czechowa, Marka Twaina. Na scenę przenosił też klasyczny repertuar polski - od Adama Mickiewicza po Sławomira Mrożka.

W latach 1956-63 był dyrektorem artystycznym Telewizji Polskiej, później dyrektorem teatrów warszawskich: Powszechnego, Narodowego i Nowego. Za najważniejsze spektakle w swej karierze reżyserskiej sam Hanuszkiewicz uważał "Norwida" i "Wesele" w Teatrze Narodowym.

Na dorobek artysty składają się też role filmowe. Wystąpił w filmach: "Trio" Jerzego Gruzy, "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego, "Przedwiośniu" Filipa Bajona. Na teatralnych deskach wcielał się m.in. w role Hamleta, Don Juana, Prospera w "Burzy", Tytusa w "Berenice".

d9mlr7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9mlr7j
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj