ŚwiatNie pozwolą na przymusową asymilację litewskich Polaków

Nie pozwolą na przymusową asymilację litewskich Polaków

Sejm Litwy przełożył na wiosenną sesję przyjęcie kontrowersyjnego projektu nowelizacji ustawy o oświacie, która uderza w szkolnictwo mniejszości narodowych, w tym w szkolnictwo polskie. Wiosenna sesja Sejmu rozpocznie się 10 marca.

Nie pozwolą na przymusową asymilację litewskich Polaków
Źródło zdjęć: © wp.pl/ U.Lesman

27.12.2010 | aktual.: 27.12.2010 14:37

- To jest dla nas dobra wiadomość. Zyskaliśmy kolejne kilka miesięcy, by przekonać litewskich parlamentarzystów do swoich racji - powiedział poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) Jarosław Narkiewicz.

Zdaniem mniejszości narodowych projekt nowelizacji ustawy o oświacie zawiera dyskryminujące założenia, jak stopniowe zwiększanie w szkołach mniejszości, w tym polskiej, liczby przedmiotów wykładanych w języku litewskim i ujednolicenie we wszystkich szkołach egzaminu maturalnego z języka litewskiego.

Projekt ustawy zakłada też optymalizację sieci szkół, m.in. poprzez zamykanie w małych miejscowościach szkół mniejszości narodowych i pozostawienie tam jedynie szkół litewskich.

Na wniosek 50 posłów, głównie ze współrządzącej partii konserwatywnej, 16 grudnia w Sejmie miało odbyć się przyspieszone ostateczne głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy o oświacie. Jednak dzięki staraniom posłów AWPL wycofano ją z porządku obrad parlamentu.

Zdaniem posłów AWPL "w tej sprawie bardzo pomocne było zdecydowane poparcie strony polskiej".- Liczymy na dalsze poparcie macierzy w naszej walce o polską oświatę i zapowiadamy, nie zadowolą nas żadne kompromisy - mówi poseł Narkiewicz.

Z inicjatywy rodziców uczniów szkół polskich na Litwie zbierane są podpisy pod otwartym listem do przedstawicieli najwyższych władz Litwy i Polski w sprawie obrony polskiej oświaty.

- Jesteśmy przekonani, że przyjęcie obecnego projektu nowej ustawy doprowadzi do zlikwidowania polskiego szkolnictwa na Litwie oraz przymusowej asymilacji litewskich Polaków i utraty ich tożsamości narodowej i kulturalnej - czytamy w liście.

Autorzy żądają "zachowania szkolnictwa polskiego w pełnym wymiarze w zakresie szkoły początkowej, podstawowej i średniej". Apelują o poparcie ich walki o zachowanie szkoły polskiej i o złożenie podpisu.

Można to zrobić m.in. za pośrednictwem internetu, na stronie http://www.wilnoteka.lt/pl/tresc/w-obronie-polskich-szkol-na-litwie

Jak zaznaczają autorzy listu, chociaż przyjęcie nowelizacji ustawy zostało przełożone na wiosenną sesję parlamentu, to ciągle nie wiadomo, w jakim ostatecznym kształcie zostanie ona przyjęta.

Zobacz także
Komentarze (0)