Nie ma zarzutów. Zatrzymani ws. alarmów wyszli na wolność
W zgromadzonym materiale dowodowym brak podstaw do przedstawienia zarzutów osobom zatrzymanym ws. wtorkowych alarmów bombowych - wynika z informacji przekazanych przez prokuraturę w Katowicach. W sprawie zatrzymane zostały dwie osoby. Obaj mężczyźni zostali zwolnieni do domów.
Jak napisano w komunikacie prokuratury trwają "intensywne działania prokuratury i policji zmierzające do ustalenia sprawcy, bądź też sprawców tych karygodnych czynów" - tej treści oświadczenie zamieszczono po południu na stronie prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Katowicach.
Od momentu zatrzymania minęło 48 godzin.
Pytana o decyzję prokuratury rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak zapewniła, że sprawa fałszywych alarmów jest traktowana priorytetowo. - Minister spraw wewnętrznych jest w stałym kontakcie z komendantem głównym policji. Jest przekonany, że intensywne działania policji i prokuratury przyniosą efekty. Ta sprawa nadal jest priorytetem dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podkreśliła.
Mł. insp. Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji zaznaczył, że w sprawie alarmów policjanci wciąż prowadzą intensywne czynności. - Policja zebrany dotychczas w tej sprawie materiał dowodowy przekazała do prokuratury. W dalszym ciągu trwają intensywne czynności w tej sprawie, które z każdą chwilą przybliżają nas do jej rozwiązania. Ze względu na dobro prowadzonego postępowania nie możemy udzielać więcej informacji - poinformował Hajdas.
Fałszywe alarmy bombowe we wtorek wstrząsnęły Polską. Dotyczyły 22 instytucji w 14 miastach: szpitali, sądów, prokuratur i posterunków policji. Po mailach z groźbami ewakuowano ponad 2500 tysiąca osób. Tysiące funkcjonariuszy przeszukiwało instytucje, do których wysłano wiadomość.
Za wywołanie takich alarmów grozi kara do 8 lat więzienia.