Trwa ładowanie...
d1i1yu0

Nie ma szans na uwolnienie nigeryjskich uczennic przez islamistów z Boko Haram

Przywódca ugrupowania Boko Haram poinformował, że ponad 200 uczennic uprowadzonych w połowie kwietnia przeszło na islam i zostało wydanych za mąż. Zaprzeczył także informacjom o zawieszeniu broni z władzami Nigerii - podała agencja Associated Press. W materiale wideo przywódca islamistów Abubakar Shekau poinformował, że nie ma szans na uwolnienie uczennic.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wystawa w Paryżu wspierająca powrót nigeryjskich dziewcząt
Wystawa w Paryżu wspierająca powrót nigeryjskich dziewcząt (PAP/EPA, Fot: ETIENNE LAURENT)
d1i1yu0

- Kwestia dziewcząt nie istnieje, ponieważ dawno temu je zaślubiliśmy. (...) Nie ma odwrotu od tej wojny - podkreślił Shekau w materiale. Odniósł się tym samym do wcześniejszych doniesień o możliwości wymiany uczennic na przetrzymywanych przez Nigerię bojowników.

W drugiej połowie października władze Nigerii informowały o osiągnięciu porozumienia ze zbrojnym islamistycznym ugrupowaniem w sprawie zawieszenia broni i uwolnienia uczennic.

Mimo tych doniesień w ciągu ostatniego tygodnia doszło m.in. do zajęcia przez ekstremistów miasta Mubi. Do starć doszło też w piątek w okolicach wioski Badeh.

d1i1yu0

Porwanie dziewcząt pół roku temu poruszyło społeczność międzynarodową. Dziewczęta, głównie chrześcijanki, zostały uprowadzone 14 kwietnia w mieście Chibok w stanie Borno.

Cel? Muzułmańskie państwo wyznaniowe

Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W ciągu pięciu lat w wyniku rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęły tysiące osób. Od początku tego roku rebelianci znacznie nasilili swoje ataki.

Boko Haram postrzegane jest jako największe zagrożenie dla Nigerii - największej gospodarki w Afryce i najważniejszego producenta ropy na kontynencie.

d1i1yu0

Podziel się opinią

Share
d1i1yu0
d1i1yu0