PolskaNie ma porozumienia ws. polskiego weta wobec rozpoczęcia negocjacji UE z Rosją

Nie ma porozumienia ws. polskiego weta wobec rozpoczęcia negocjacji UE z Rosją

Premier Finlandii Matti Vanhanen powiedział po wieczornej rozmowie w Warszawie z szefem polskiego rządu Jarosławem Kaczyńskim, że w czasie spotkania nie udało się dojść do porozumienia w sprawie polskiego weta wobec rozpoczęcia negocjacji UE z Rosją. Finlandia przewodniczy w tym półroczu Wspólnocie.

Nie ma porozumienia ws. polskiego weta wobec rozpoczęcia negocjacji UE z Rosją
Źródło zdjęć: © PAP

Tymczasem rzecznik polskiego rządu Jan Dziedziczak poinformował dziennikarzy, że Vanhanen przedstawił Polsce propozycję porozumienia, na którą "w najbliższym czasie" nasz rząd odpowie na piśmie.

Fiński premier relacjonował przebieg spotkania: "odbyliśmy długą rozmowę w sprawie mandatu negocjacyjnego dla rozmów w sprawie nowego porozumienia (UE-Rosja). Premier Kaczyński bardzo jasno przedstawił stanowisko Polski, ja wyjaśniłem sposób myślenia pozostałych 24 krajów Unii Europejskiej".

"Niestety, nie doszliśmy jednak do żadnego porozumienia" - dodał Vanhanen.

Przyznał jednak, że wciąż wierzy w możliwość osiągnięcia porozumienia, do czasu zaplanowanego na 24 listopada szczytu UE- Rosja w Helsinkach, lecz - jak zaznaczył - "nie zostało już wiele czasu". Premier Finlandii dodał, że "polski rząd ma tego świadomość".

Jak mówił Vanhanen, w sprawie negocjacji Wspólnoty z Rosją, Unia ma tylko dwie możliwości: wypracowanie wspólnego stanowiska, bądź jego brak. "Starałem się przekonać Polskę, że w szczególnym interesie Wspólnoty i jej państw członkowskich leży zawarcie nowego porozumienia z Rosją. Potrzebujemy go i mam nadzieję, że Polska zaakceptuje mandat negocjacyjny tak, jak zrobiły to pozostałe 24 kraje" - podkreślił premier Finlandii.

Nowe porozumienie UE-Rosja ma zastąpić obecne - zawarte w 1997 roku - porozumienie o partnerstwie i współpracy (PCA), które wygasa w listopadzie przyszłego roku. Ma dotyczyć całego spektrum stosunków z Rosją, w tym współpracy energetycznej, także współpracy sądowej i policyjnej, wspólnych działań w polityce zagranicznej, jak również badań, edukacji czy kultury.

Vanhanen ocenił, że "istnieje pewne pole manewru" dla osiągnięcia porozumienia wewnątrz Unii. "Naprawdę mam nadzieję, że Polska zaakceptuje naszą propozycję" - dodał.

(Swoją zgodę na rozpoczęcie negocjacji z Rosją nasz kraj uzależnia m.in. od "politycznego sygnału" ze strony Moskwy w sprawie zniesienia restrykcji handlowych, nałożonych w listopadzie ubiegłego roku przez Moskwę na polskie mięso i artykuły rolne. Od Rosji nasz kraj domaga się także ratyfikacji Europejskiej Karty Energetycznej i podpisania protokołu tranzytowego - PAP).

Premier Finlandii poinformował, że złożył stronie polskiej propozycję, która teraz - według ustaleń - zostanie przez nią przeanalizowana, a ostateczna decyzja ma być podjęta w przyszłym tygodniu.

"Mamy nadzieję, że Polska przemyśli naszą propozycję, mając na uwadze, że w najbliższych dniach Unia Europejska musi podjąć decyzję. Nie będziemy mieli więcej czasu" - tłumaczył Vanhanen.

Dziedziczak, relacjonując przebieg spotkania szefów rządów Polski i Finlandii, powiedział, że "strona polska była skłonna zaakceptować fińską propozycję z pewnymi korektami urealniającymi". Rzecznik nie chciał zdradzić jej szczegółów.

Vanhanen pytany, czy obawia się, że postawa Polski uniemożliwi realizację programu fińskiej prezydencji, odparł, że Unia powinna wykazać się "wewnętrzną solidarnością na tyle, by móc osiągnąć wspólne cele". Finlandii zależy na tym, by negocjacje z Rosją rozpoczęły się jeszcze w czasie jej przewodnictwa we Wspólnocie.

"Obecnie w sprawie mandatu (negocjacyjnego) sytuacja jest taka, że mamy 24 kraje, które myślą w bardzo podobny sposób i Polskę, która nie doszła jeszcze z pozostałymi państwami do porozumienia" - tłumaczył fiński premier. Zaznaczył jednak, że brak consensusu wewnątrz Unii nie jest niczym wyjątkowym. "W sytuacji, gdy to Polska ma +szczególny problem+, prezydencja musi włączyć się w jego rozwiązanie. Kiedy indziej może chodzić o inne państwo" - dodał Vanhanen.

Podkreślił, że w celu rozwiązania spornych kwestii, zarówno Komisja Europejska, jak i Finlandia "obiecały Polsce pomoc, jaka tylko będzie możliwa". "To jest problem pomiędzy Polską i Rosją, ale oczywiście możemy Polsce pomóc i ją wesprzeć" - zadeklarował Vanhanen.

W piątek w Brukseli ambasador Rosji przy UE, Władimir Czyżow powiedział, że Rosja gotowa jest natychmiast znieść embargo na polską żywność, jeśli wszystkie problemy zostaną usunięte. Dodał, że Rosja - zanim zniesie embargo - będzie chciała wysłać własnych inspektorów, by sprawdzili, czy Polska uporządkowała kwestie związane z eksportem mięsa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)