PolskaNie ma ostatecznej decyzji ws. daty wycofania z Iraku

Nie ma ostatecznej decyzji ws. daty wycofania z Iraku

Polscy żołnierze najprawdopodobniej nie wycofają się z Iraku przed październikiem przyszłego roku. Wbrew informacjom "Dziennika", nie ma jeszcze ostatecznej decyzji o dacie wycofania.

Nie ma ostatecznej decyzji ws. daty wycofania z Iraku
Źródło zdjęć: © AFP

W styczniu do Iraku pojedzie 10. zmiana polskiego kontyngentu wojskowego. Dowodzić nią będzie generał Andrzej Malinowski. Na wszelki wypadek polskie wojsko szykuje już kolejną, 11. zmianę. Wiele wskazuje na to, że ona również pojedzie do Iraku.

Jednak decyzji o ostatecznej dacie zakończenia misji jeszcze nie ma, bo Ministerstwo Obrony Narodowej nie przygotowało jeszcze wniosku do prezydenta o przedłużenie misji. W bazach w Iraku trwa teraz inwentaryzacja sprzętu i dopiero po jej zakończeniu będzie wiadomo, jak dużo czasu żołnierze będą potrzebowali na spakowanie się. Chodzi przede wszystkim o transport sprzętu do kraju.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, strona polska nie przedstawiła jeszcze sojusznikom, czyli przede wszystkim Stanom Zjednoczonym, dokładnego harmonogramu wycofania wojsk z Iraku.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w "Kontrapunkcie" RMF FM i "Newsweeka" powiedział z kolei, że Polska osiągnęła już to, co miała do osiągnięcia w Iraku.

Uważam, że Polska to co miała do osiągnięcia w Iraku, tzn. pomoc Irakijczykom, oraz to co miała do osiągnięcia w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi już osiągnęła. Platforma Obywatelska jest poważną partią, dotrzymuje swoich zobowiązań wyborczych i stąd ta decyzja (o wycofaniu polskich wojsk z Iraku) była nieunikniona - powiedział minister spraw zagranicznych.

Sikorski pytany o to czy Amerykanie będą nas przekonywać do pozostania w Iraku powiedział: mogą przekonywać, ale mają sprawną służbę dyplomatyczną, która śledzi takie zdarzenia jak expose premiera Rzeczypospolitej Polskiej. Niewątpliwie odnotowała, że premier powiedział, że za rok polskich wojsk w Iraku nie będzie.

Na pytanie czy styczniowy kontyngent będzie ostatnim i wycofamy się do października, odpowiedział: nic się nie zmieniło od czasu przemówienia Donalda Tuska w Sejmie.

Zapytany przez dziennikarzy o polską misję w Iraku szef Sztabu Generalnego WP gen. Franciszek Gągor powiedział, że Dziesiąta zmiana jest przygotowana zarówno na wariant normalnego pełnienia służby, jak też do wykonania decyzji o zakończeniu naszego udziału w operacji sojuszniczej w Iraku.

Jeśli w drugiej połowie przyszłego roku dojdzie do zakończona naszej misji w Iraku, to i tak w Bagdadzie pozostanie kilkunastu naszych żołnierzy, którzy będą szkolić siły irackie w ramach misji NATO - dodał.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)