Trwa ładowanie...
d3zsoka
23-06-2006 02:15

Nie ma gdzie parkować rekwirowanych aut

Zgodnie z zaleceniem ministra sprawiedliwości, coraz więcej samochodów będzie zabezpieczanych na poczet grzywny. Jednak parkingi, które wynajmuje krakowska policja są przepełnione - przestrzega "Gazeta Krakowska".

d3zsoka
d3zsoka

Wytyczna ministra sprawiedliwości, która trafiła do Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, stara się załatwić ten problem przez pozostawienie auta zarekwirowanego pijanemu kierowcy tzw. osobie godnej zaufania._ W ten sposób unikniemy kosztów parkowania_ - mówi rzecznik PA w Krakowie Jerzy Balicki.

Według wskazań ministra, w przypadku, gdy kierowca zostanie złapany z min. 1 promilem we krwi, prokuratorzy mają szeroko stosować zabezpieczenie aut na poczet przyszłej kary (dotychczas robiono to sporadycznie) oraz rozważyć opublikowanie twarzy przestępcy. Ponadto, będą wnosić o zwiększone kary majątkowe i w poważnych przypadkach o karę więzienia.

Problem z parkowaniem pojawi się, gdy nie znajdzie się osoba godna zaufania. Wtedy policja będzie musiała ustawić auto na parkingu. W Krakowie policjanci korzystają z trzech (ok. 950 miejsc). Za dzień postoju płacą właścicielowi kilka złotych.

Teoretycznie, kosztami obciąża się już skazanych, ale ściągalność tych sum jest niska. Gdy grzywna i koszty nie zostaną zapłacone, auto zlicytuje komornik, część pieniędzy pokryje te koszty - tłumaczy Jerzy Balicki.

d3zsoka

Co jednak w przypadku starych aut, których nikt nie kupi? Muszą zostać poddane złomowaniu. Jeśli nie uda się ściągnąć pieniędzy od oskarżonego, będzie musiał zapłacić Skarb Państwa - przyznaje rzecznik. Koszt jednego złomowania to kilkaset złotych. Rzecznik podkreśla jednak, że ściągalność wśród kierowców jest wyższa niż w innych przypadkach.

Obaw policjantów nie podziela rzecznik komendy głównej._ Wiele województw stosuje to rozwiązanie od dawna i nie brakuje im pieniędzy. Poza tym, policja dostanie pod koniec roku kilkadziesiąt milionów zł z rezerwy budżetowej_ - mówi Paweł Biedziak.

Na razie trudno obliczyć ile aut przybędzie policjantom na parkingach. W ubiegłym roku zatrzymano w Krakowie 1157 pijanych kierowców (10 592 w Małopolsce). Może uda się walczyć z plagą pijanych kierowców tym sposobem, skoro nie zadziałała metoda zaostrzania przepisów karnych - dodaje kom. Krzysztof Dymura z małopolskiej drogówki. O technicznych kwestiach można rozmawiać, gdy będą już ustalone - dodaje. Mają one zapaść na poziomie komendy wojewódzkiej i PA w przyszłym tygodniu. (PAP)

d3zsoka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zsoka
Więcej tematów