Nie ma epidemii grypy w Polsce
Krajowy Ośrodek ds. Grypy w Warszawie nie
potwierdził obecności wirusa grypy w Polsce - poinformowała prof. Lidia Brydak. Jak zaznaczyła, warto mimo to zaszczepić się jeszcze teraz przeciwko grypie.
04.01.2006 15:15
Zazwyczaj od stycznia do marca odnotowuje się w Polsce wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.
Jak wyjaśniła prof. Brydak, aby Krajowy Ośrodek ds. Grypy mógł stwierdzić obecność grypy w Polsce, musi wyizolować wirusa z materiału biologicznego pochodzącego od osoby podejrzanej o zachorowanie na grypę. Obecnie nie mamy wyizolowanego wirusa grypy - zapewniła Brydak.
Jak zaznaczyła profesor, warto jednak zaszczepić się jeszcze teraz przeciwko wirusowi grypy. Szczepionki przeciwko grypie są obecnie dostępne w aptekach i punktach szczepień - przypomniała. Jak zaznaczyła, przeciwciała przeciwko grypie powstają już siódmego dnia od momentu szczepienia.
Grypa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy o materiale genetycznym w postaci RNA, które uszkadzają nabłonek dróg oddechowych. Charakterystyczne dla grypy są wysoka gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, nieżyt dróg oddechowych (kaszel i ból gardła).
Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub poprzez kontakt bezpośredni - kiedy wirusy zawarte w cząsteczkach śluzu znajdujących się np. na rękach chorego dostaną się w okolice ust i nosa osoby zdrowej. Choroba ustępuje zazwyczaj po 7 dniach. Powikłania występują u 3% chorych - mogą to być m.in. zapalenie płuc, mięśnia sercowego lub mózgu.
Od 1997 roku z powodu powikłań wywołanych grypą zmarło na świecie ponad 11 milionów osób.