Nie daj się upałom! Przygotuj swój komputer na ekstremalne temperatury

Spalony procesor, płyta główna i uszkodzony dysk twardy - możesz tego uniknąć jeśli wcześniej przygotujesz swój komputer do letnich upałów. Przedstawiamy zestaw programów, które wykryją zbyt gorące komponenty w obudowie. Dzięki nim będziesz mógł w porę ulepszyć system chłodzenia, zamiast wymieniać połowę urządzeń, które się spaliły, gdy wyciskałeś ze swojego peceta siódme poty. Umieściliśmy również zestaw kilku porad jak poprawić chłodzenie małym kosztem. Nie zwlekaj i już teraz przetestuj swoją maszynę.
Wreszcie temperatura na zewnątrz przypomina nam o zbliżających się wakacjach. Taki stan rzeczy powinien wszystkich spragnionych słońca cieszyć, jednak wyjątkiem są posiadacze sprzętu komputerowego, którzy w tym okresie mogą doświadczyć problemów związanych z przegrzewaniem się sprzętu.

W tekście Reanimacja Dysku - http://www.pcworld.pl/news/94551.html przedstawiliśmy narzędzie do analizy i naprawy błędów występujących na dysku twardym - Disk Checker 3.1, które mogą się pojawić właśnie w wyniku zbyt wysokiej temperatury pracy tego urządzenia. Nie należy jednak zapominać o innych podzespołach, które są również wrażliwe na ciepło, a często ich uszkodzenie wiąże się dużym wydatkami. Najlepszym sposobem na ten problem jest zapobieganie wzrostowi temperatury. Co jednak zrobić, aby dobrze przygotować komputer do pracy w temperaturze powyżej 28 stopni Celsjusza? Odpowiedź jest prosta - sprawdź temperaturę poszczególnych komponentów już teraz. To pozwoli Ci na ewentualną rozbudowę systemu chłodzenia lub modernizację obecnego.

Programy monitorujące temperaturę pracy

Przedstawione poniżej aplikacje umożliwiają śledzenie temperatury poszczególnych podzespołów komputera. Niektóre z nich wymagają podania nazwy producenta lub modelu płyty głównej. Jeśli nie wiesz co masz w środku obudowy, możesz uruchomić znakomity program o nazwie CPU-Z - http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/11032/cpu.z.1.34.1.html , który podpowie Ci z jakich części jest zbudowany Twój pecet.CPUCooL - http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/11160/cpucool.7.3.7.html

Program umożliwia wyłączenie niektórych funkcji procesora, dzięki czemu temperatura pracy układu znacząco spada ( funkcja HALT ). Ponadto narzędzie może zmienić szybkość FSB, śledzić stan zdrowia dysków twardych za pomocą technologii S.M.A.R.T. Program jest zoptymalizowany dla procesorów Intel, AMD i Cyrix. Podaje temperaturę płyty głównej, procesora, prędkości obrotowe wiatraków dla układów Intel, SIS, VIA i ALI.

Bardzo przydatny program dla zwolenników tuningu komputerów. Aplikacja umożliwia monitorowanie szybkości wiatraczków, temperatury procesora oraz napięć poszczególnych podzespołów i elementów płyty głównej. Narzędzie dostarcza szczegółowych informacji na temat procesora i pamięci. W krytycznych momentach ( gdy z komputerem dzieje się coś złego ) program automatycznie wysyła maila do użytkownika. Po instalacji program pobiera z Internetu aktualną listę sprzętu komputerowego, a użytkownik musi wybrać producenta oraz typ płyty głównej zainstalowanej w komputerze.

Narzędzie sprawdzające i monitorujące temperaturę dysku twardego przy wykorzystaniu technologii S.M.A.R.T, implementowanej w większości nowoczesnych napędów. Użytkownik ma możliwość zdefiniowania maksymalnej wysokości temperatury, po przekroczeniu której aplikacja wyświetla okienko z ostrzeżeniem. Można rówież ustawić temperaturę krytyczną. Program w czasie pracy nie zajmuje bardzo mało pamięci i mocy procesora, dzięki czemu nie przeszkadza w normalnej pracy. Niestety aplikacja jest płatna, choć można ją testować przez trzydzieści dni.

Kolejne ( tym razem darmowe ) narzędzie monitorujące temperaturę dysku twardego i zapobiegające jego przegrzewaniu. Wykorzystując technologię S.M.A.R.T program bada zmiany temperatury oraz pozwala wykonać określone czynności, jeżeli temperatura przekroczy ustalony poziom ( informacja na ekranie, dźwięk ostrzegawczy, uruchomienie aplikacji, wyłączenie komputera lub przejście w stan hibernacji ). Informacje o temperaturze wyświetlane są w zasobniku systemowym, a program potrafi rejestrować wszelkie zmiany w pliku zdarzeń.

Narzędzie mierzące temperaturę każdego podzespołu komputera, który posiada odpowiedni czujnik. Aplikacja potrafi ostrzec użytkownika, kiedy temperatura przekroczy bezpieczny poziom oraz posiada wbudowane, programowe mechanizmy chłodzenia podzespołów. Hmonitor rezyduje w zasobniku systemowym, dzięki czemu można szybko uzyskać informacje o kondycji poszczególnych elementów komputera. Częste aktualizacje sprawiają, że nawet najnowszy sprzęt nie jest wyzwaniem dla aplikacji.

Narzędzie monitorujące zasoby sprzętowe lokalnego komputera ( obroty wiatraczków, temperatura, napięcie ). W razie nagłego wzrostu temperatury w systemie program ma możliwość zmiany szybkości pracy wiatraków. Dodatkowo aplikacja prezentuje informacje z funkcji S.M.A.R.T na dysku twardym ( temperatura dysku ) oraz parametry pamięci RAM. Zaawansowani użytkownicy mają możliwość zmiany taktowania szyny systemowej. W najnowszej wersji można w jednym miejscu ustawiać konfigurację internetową, dodano obsługę NForce410, nowych kart graficznych oraz kolejnych czujników temperatury i monitorowania dysków twardych. Ze strony producenta można pobrać najnowszą wersję testową tego programu

Jak mierzyć?

Tuż po uruchomieniu temperatura w obudowie komputera jest dużo niższa, niż po godzinie zwykłej pracy. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak bardzo może wzrosnąć temperatura w trakcie, powinieneś uruchomić specjalny program do obciążenia całego systemu. Dzięki temu wszystkie podzespoły będą wydzielać maksymalną ilość ciepła, a Ty w każdej chwili będziesz mógł przerwać test, jeśli zauważysz, że coś jest nie tak. Polecamy program BurnInTest - http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/10199/burnintest.5.0.build.1001.html, który testuje poszczególne komponenty komputera pod kątem ich wydajności oraz stabilności pracy. Program pozwala przeegzaminować procesor, twarde dyski, napędy CD, kartę dźwiękową i graficzną oraz moduły pamięci RAM. Aplikacje możesz pobrać z naszego serwisu - http://http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/10199/burnintest.5.0.build.1001.html.Jak poprawić chłodzenie?

  1. Odkurz dokładnie obudowę komputera. Gruba warstwa kurzu stanowi barierę w odprowadzaniu ciepła, a zatkane otwory wentylacyjne uniemożliwiają usuwanie gorącego powietrza na zewnątrz. Szczególną uwagę poświęć radiatorowi na procesorze, karcie graficznej oraz zasilaczowi. Czyszczenie trudno dostępnych miejsc najlepiej wykonać silnym strumieniem powietrza.
  1. Sprawdź wiatraki. Sprawdź czy wszystkie zainstalowane wiatraczki w Twoim komputerze obracają się z odpowiednią prędkością, czy nie zalega na nich brud oraz czy filtry przeciwpyłkowe nie są zużyte i nie stwarzają zbyt wielkiego oporu powietrza.
  1. Wymontuj niepotrzebny sprzęt. Jeśli nie korzystasz z niektórych komponentów komputera lub możesz przez jakiś czas się bez nich obejść warto je usunąć z obudowy. Dzięki temu nie będą one źródłem ciepła, a jednocześnie poprawi się cyrkulacja powietrza. Przykładem takich elementów są dodatkowe napędy optyczne, zewnętrzne kontrolery dysków, tunery radiowo-telewizyjne,
  1. Ułóż odpowiednio kable. Plątanina szerokich taśm dyskowych, kabli zasilających skutecznie tamuje dobry przepływ powietrza. Dobrym pomysłem jest pospinanie jest ich w wiązki i ułożenie w taki sposób, aby nie tamowały ruchu powietrza przy procesorze i karcie graficznej.
  1. Dodaj wiatraki. Jeśli widzisz, że powyższe porady nie przyniosły odpowiedniego efektu i temperatura w obudowie komputera jest wciąż zbyt wysoka, możesz w wolnym miejscu na obudowie zamontować dodatkowy wiatrak. Przy zakupie zwróć uwagę na moc urządzenia ( im większa moc tym lepsze chłodzenie, ale i większy hałas w czasie pracy ) oraz typ wtyczki zasilającej. Jeśli nie masz wolnych gniazd zasilających wiatraki na płycie głównej, to będziesz musiał kupić przejściówkę. Warto się poradzić sprzedawcy.
  1. Zmień chłodzenie. Firmowe radiatory montowane na procesor nie sprawdzają się zbyt dobrze w przypadku zwiększania częstotliwości pracy układu. W tym przypadku warto się zastanowić nad zakupem droższego, ale wydajniejszego radiatora, który zapewni optymalną temperaturę pracy.

Ciepło szkodzi laptopowi - porada - http://www.pcworld.pl/porady/porada.asp?id=94313

Wiele tanich notebooków ma kiepsko zaprojektowane kanały powietrzne. Wystarczy defragmentacja dysku twardego lub kopiowanie danych z CD, by temperatura we wnętrzu komputera niebezpiecznie się podniosła. Przeczytaj naszą poradę, jak przygotować sprzęt przenośny do letnich upałów. Kliknij tutaj - http://www.pcworld.pl/porady/porada.asp?id=94313.

Wszystkiego na temat chłodzenia dowiesz się z naszych materiałów umieszczonych w katalogu tematycznym Elementy/Zestawy chłodzące. - http://www.pcworld.pl/drzewo/tree.asp?id=1232 Jeśli masz jakiś problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić przejrzyj wypowiedzi na forum.idg.pl lub zadaj pytanie do innych użytkowników. Na pewno ktoś pomoże i wskaże rozwiązanie. Kliknij tutaj - http://forum.idg.pl/index.php?showforum=151

Zapraszamy również do wzięcia udziału w ankiecie PC World Komputer Online - odpowiedz na pytanie: co Twoim zdaniem wystarczy, aby w znaczący sposób zwiększyć chłodzenie peceta? - http://www.pcworld.pl/miniankieta/764.html

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)