Trwa ładowanie...
d17nubb

Nie było przypadku eutanazji niemowląt w Holandii

W pierwszym roku po wprowadzeniu przepisów dopuszczających eutanazję ciężko chorych niemowląt w Holandii nie doszło do ani jednego takiego przypadku - poinformowały holenderskie władze.
Share
Nie było przypadku eutanazji niemowląt w Holandii
Źródło: Jupiterimages
d17nubb

Eutanazję dorosłych Holandia zalegalizowała w 2001 roku w przypadku pacjentów cierpiących nie dający się wytrzymać ból powodowany przez nieuleczalną chorobę i pragnących umrzeć. Zanim pacjent otrzyma śmiertelny koktajl środków uspokajających i nasennych, sprawę musi rozpatrzyć konsylium lekarskie.

W 2006 roku prawo do eutanazji rozszerzono, dopuszczając ją - na żądanie rodziców - w przypadku niemowląt, które przyszły na świat z ekstremalnymi defektami.

Komisja, która czuwa nad przestrzeganiem reguł w przypadkach eutanazji, podała, że lekarze nie zgłosili w 2007 roku ani jednego takiego przypadku.

Badania z lat 90. wykazywały, że co roku w Holandii nielegalnie uśmiercano 15-20 takich niemowląt.

Panel złożony z lekarzy i etyków napisał w raporcie, że brak doniesień o eutanazji nowonarodzonych dzieci można wyjaśnić wczesną wykrywalnością ultrasonografem płodów z ewidentnymi defektami i aborcją (przed 24. tygodniem ciąży).

d17nubb

Podziel się opinią

Share
d17nubb
d17nubb
Więcej tematów