Nie będzie umowy o stacjonowaniu żołnierzy USA w Polsce
Ministerstwo Obrony Narodowej nie podpisze na razie umowy Status of Forces Agreement (SOFA) ze stroną amerykańską. Wiceminister obrony Stanisław Komorowski powiedział, że w piątek znów dojdzie do spotkania z przedstawicielami administracji USA w tej sprawie. Jeszcze dwa dni temu MON twierdziło, że podpisanie umowy to formalność.
We wtorek dokumenty zostały pozytywnie zaopiniowane przez polski rząd. Na czwartek rano była zaplanowana uroczystość podpisania dokumentów przez wiceszefa MON, Stanisława Komorowskiego i amerykańską podsekretarz stanu, Ellen Tauscher. Potem umowa miała trafić do parlamentu, który musi ratyfikować umowę. Nie trafi, bo wątpliwości zgłaszają Amerykanie.
Strona amerykańska jest niezadowolona z polskiej wersji dokumentu. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych dyskutują nad każdym, nawet najdrobniejszym zwrotem. Chodzi m.in. o zapis, że w razie popełnienia przestępstwa przez amerykańskiego wojskowego poza służbą i poza bazą pierwszeństwo miałby polski wymiar sprawiedliwości. Polska mogłaby jednak odstąpić od poddania winowajcy swojej jurysdykcji.
Umowa o warunkach stacjonowania amerykańskich żołnierzy w naszym kraju była negocjowana przez kilkanaście miesięcy. Eksperci z Polski i Stanów Zjednoczonych spotykali się na zmianę w Warszawie i Waszyngtonie. Ostateczne warunki udało się ustalić zaledwie kilka tygodni temu. Jak się okazało, nie do końca.
Wiceminister Komorowski w czwartek rano rozmawiał o umowie z podsekretarz stanu do spraw uzbrojenia i międzynarodowego bezpieczeństwa, Ellen Tauscher. Amerykańska polityk spotkała się też z szefem polskiej dyplomacji, Radosławem Sikorskim.
Umowa wiąże się z zapowiedzianym rotacyjnym stacjonowaniem w Polsce baterii obrony powietrznej Patriot. SOFA mogłaby w przyszłości regulować także inne przedsięwzięcia związane z pobytem w Polsce amerykańskich żołnierzy.