Komunikat ws. muzeum Rydzyka. Sienkiewicz zdecydował
Bartłomiej Sienkiewicz odmówił zabezpieczenia dodatkowych środków na wystawę stałą w Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Mowa o 13 milionach złotych dla placówki, która powstała na mocy umowy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Lux Veritatis na czele której stoi Tadeusz Rydzyk.
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" zostało utworzone z dniem 2 lipca 2018 roku, czyli w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jego budowa trwała cztery lata, a obiekt został otwarty w październiku 2023 roku.
- Głównym celem jest przedstawienie dziejów państwa polskiego - od chrześcijańskich początków po współczesność - mówił Piotr Gliński, ówczesny minister MKiDN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koniec z pieniędzmi dla Rydzyka? Poseł zapowiada zmiany
"Ograniczone środki inwestycyjne"
We wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało komunikat, w którym poinformowało, że minister Bartłomiej Sienkieiwcz odmówił zabezpieczenia dodatkowych środków dla muzeum na rok 2024. O dodatkowe dofinansowanie zwrócił się dyrektor Muzeum "Pamięć i Tożsamość" o. Jan Król.
Jako powód odmowy wskazano "ograniczone środki inwestycyjne w ustawie budżetowej na rok 2024".
"Jednocześnie minister Sienkiewicz wskazał, że zgodnie z umową o współprowadzeniu Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację 'Lux Veritatis', której prezesem zarządu jest o. Tadeusz Rydzyk, oraz Aneksem do tej umowy, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie jest zobowiązany do zabezpieczenia na rok 2024 środków inwestycyjnych na realizację powyższych zadań, ponieważ ich finansowanie ze strony MKiDN miało odbywać się w latach 2019-2023" - czytamy w komunikacie, który pojawił się w mediach społecznościowych.
Czytaj też: