PolskaNie będzie nowych województw? Poseł PiS: nic takiego nie zapowiadaliśmy

Nie będzie nowych województw? Poseł PiS: nic takiego nie zapowiadaliśmy

Nie ma obecnie gotowego planu zmian w podziale administracyjnym Polski, PiS nie zapowiadało wprowadzenia zasadniczej reformy administracyjnej kraju - powiedział w czwartek w Sejmie sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. - Możliwe są pewne korekty - dodał. Jednocześnie radni Rady Miasta Częstochowy poprzez aklamację podjęli stanowisko ws. utworzenia województwa częstochowskiego. Jego powstanie, podkreślono, będzie impulsem do dalszego rozwoju całego regionu.

Nie będzie nowych województw? Poseł PiS: nic takiego nie zapowiadaliśmy
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Poseł PO Tomasz Kostuś pytał, czy rząd planuje zmianę podziału administracyjnego Polski oraz czy planuje utworzenie nowych województw. Jak zauważył, takie pomysły zmian administracyjnych wywołują duże emocje polityczne i społeczne. - To wywołuje zamieszanie i budzi uzasadnione kontrowersje - ocenił.

- Nie ma obecnie gotowego planu zmian w podziale administracyjnym Polski, PiS nie zapowiadało wprowadzenia zasadniczej reformy administracyjnej kraju - odpowiedział Zieliński.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał, możliwe są natomiast "pewne korekty w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego państwa". - Plany związane z ewentualnymi korektami wynikają przede wszystkim z idei zrównoważonego rozwoju Polski, a w szczególności z ideą wspierania obszarów o słabszym tempie rozwoju. Tylko pod tym kątem na ten temat prowadziliśmy wstępne analizy - zastrzegł Zieliński.

- Obecnie prowadzone są wstępne analizy tego problemu, nie ma jeszcze żadnych decyzji, ani rozwiązania, przede wszystkim dlatego, że ewentualne zmiany muszą być poprzedzone szczegółowymi danymi, koncepcją, analizami, informacjami o kosztach związanych z wprowadzeniem tych zmian i z ich efektami - powiedział sekretarz stanu w w MSWiA.

Zapewnił, że ewentualne zmiany będą wprowadzane po konsultacjach społecznych. - Nie zrobimy niczego, co by nie było akceptowane społecznie - podkreślił Zieliński.

Jak dodał, jedną z takich zmian, mogłaby być - przedstawiona w programie PiS - korekta polegająca na wyodrębnieniu województwa warszawskiego. "Rozważana ewentualna zmiana, dałaby szansę na pozyskanie środków unijnych na rozwój pozawarszawskich części województwa mazowieckiego, w ramach idei zrównoważonego rozwoju - powiedział Zieliński.

- Rząd PiS ze względu na istotną wartość, jaką jest stabilność struktur administracyjnych, nie zamierza dokonywać zasadniczych zmian w istniejącym podziale administracyjnym kraju, chociaż reforma administracyjna z roku 1998 - jak wszystkie reformy tamtego czasu - dzisiaj pokazuje swoje słabości - przekonywał Zieliński.

Politycy PiS mówili w kampanii parlamentarnej, że mogą zostać utworzone dodatkowe województwa: warszawskie i środkowopomorskie. Premier Beata Szydło pod koniec listopada powiedziała: Jeśli chodzi o zmiany administracyjne w kraju, to nie ma w tej chwili takich prac rozpoczętych przez rząd i nie planujemy, by takie prace w najbliższych miesiącach były rozpoczęte.

Częstochowa chce stać się miastem wojewódzkim

Również w czwartek, Rada Miasta Częstochowy, jak napisano w stanowisku, "widzi potrzebę pilnego podjęcia prac nad zapowiadanymi zmianami administracyjnymi kraju, w wyniku których zostanie utworzone województwo częstochowskie".

Treść stanowiska odczytał radny Marcin Maranda z klubu radnych "Mieszkańcy Częstochowy". Zanim do tego doszło, ocenił, że "to jest bardzo ważny moment, moment historyczny". - Dziękuję, że wznieśliśmy się ponad podziały polityczne, bo to dobrze rokuje na przyszłość - nie tylko w tej sprawie - podkreślił radny. Dodał, że stanowisko dodał zostało wypracowane wspólnie.

W stanowisku podkreślono, że "odrodzenie województwa częstochowskiego leży nie tylko w interesie społeczności lokalnej, ale w dobrze pojmowanym interesie całego kraju, będąc szansą na bardziej zrównoważony rozwój miast, powiatów, subregionów". "Mamy potencjał społeczny, gospodarczy, ekonomiczny, naukowy oraz kulturowy, by sprostać wszystkim wyzwaniom stawianym przed nowym województwem" - napisano.

Według stanowiska "skorygowany podział administracyjny państwa", "powinien w większym stopniu uwzględniać więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe charakterystyczne wyłącznie dla danego regionu".

Jak wskazano, "obszar województwa częstochowskiego ma szansę stanowić zwarte geograficznie terytorium, którego społeczność posiada wspólne cechy i dążenia służące rozwojowi własnej tożsamości oraz postępowi cywilizacyjnemu i kulturowemu".

Rada Miasta Częstochowy, jak zaznaczono, "popiera wszelkie efektywne działania na rzecz jak najszybszego powołania województwa częstochowskiego".

Częstochowska rada składa się z 28 radnych: z klubu PiS - 10, SLD - 9, Mieszkańcy Częstochowy - 4, PO - 4; jeden radny jest niezależny. Koalicja PO-SLD ma łącznie 13 głosów.

Kampanię mającą na celu "odtworzenie" województwa częstochowskiego ogłosił 24 listopada prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Składają się na nią list do premier Beaty Szydło, rozmowy z samorządowcami, działania aktywizujące mieszkańców.

- Politycy, którzy przejęli władzę w naszym kraju deklarowali w kampanii wyborczej chęć odtworzenia woj. częstochowskiego. Ja deklaruję wsparcie dla tej idei - powiedział podczas inauguracji kampanii Matyjaszczyk.

Obecnie region częstochowski jest częścią woj. śląskiego. O idei odtworzenia woj. częstochowskiego mówili w kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwny jej jest marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Według marszałka rozwojowi województwa śląskiego - jako całości - "służy integracja, a nie podział". Jego zdaniem, gdyby województwo częstochowskie powstało, byłoby województwem słabym, z niewielkim budżetem, porównywalnym do budżetu niektórych - wcale nie największych w regionie miast.

Obraz
© (fot. WP)
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)