Trwa ładowanie...
10-12-2015 12:50

Nie będzie nowych województw? Poseł PiS: nic takiego nie zapowiadaliśmy

Nie ma obecnie gotowego planu zmian w podziale administracyjnym Polski, PiS nie zapowiadało wprowadzenia zasadniczej reformy administracyjnej kraju - powiedział w czwartek w Sejmie sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. - Możliwe są pewne korekty - dodał. Jednocześnie radni Rady Miasta Częstochowy poprzez aklamację podjęli stanowisko ws. utworzenia województwa częstochowskiego. Jego powstanie, podkreślono, będzie impulsem do dalszego rozwoju całego regionu.

Nie będzie nowych województw? Poseł PiS: nic takiego nie zapowiadaliśmyŹródło: Thinkstockphotos
d2gyzd7
d2gyzd7

Poseł PO Tomasz Kostuś pytał, czy rząd planuje zmianę podziału administracyjnego Polski oraz czy planuje utworzenie nowych województw. Jak zauważył, takie pomysły zmian administracyjnych wywołują duże emocje polityczne i społeczne. - To wywołuje zamieszanie i budzi uzasadnione kontrowersje - ocenił.

- Nie ma obecnie gotowego planu zmian w podziale administracyjnym Polski, PiS nie zapowiadało wprowadzenia zasadniczej reformy administracyjnej kraju - odpowiedział Zieliński.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał, możliwe są natomiast "pewne korekty w ramach obowiązującego obecnie podziału terytorialnego państwa". - Plany związane z ewentualnymi korektami wynikają przede wszystkim z idei zrównoważonego rozwoju Polski, a w szczególności z ideą wspierania obszarów o słabszym tempie rozwoju. Tylko pod tym kątem na ten temat prowadziliśmy wstępne analizy - zastrzegł Zieliński.

- Obecnie prowadzone są wstępne analizy tego problemu, nie ma jeszcze żadnych decyzji, ani rozwiązania, przede wszystkim dlatego, że ewentualne zmiany muszą być poprzedzone szczegółowymi danymi, koncepcją, analizami, informacjami o kosztach związanych z wprowadzeniem tych zmian i z ich efektami - powiedział sekretarz stanu w w MSWiA.

d2gyzd7

Zapewnił, że ewentualne zmiany będą wprowadzane po konsultacjach społecznych. - Nie zrobimy niczego, co by nie było akceptowane społecznie - podkreślił Zieliński.

Jak dodał, jedną z takich zmian, mogłaby być - przedstawiona w programie PiS - korekta polegająca na wyodrębnieniu województwa warszawskiego. "Rozważana ewentualna zmiana, dałaby szansę na pozyskanie środków unijnych na rozwój pozawarszawskich części województwa mazowieckiego, w ramach idei zrównoważonego rozwoju - powiedział Zieliński.

- Rząd PiS ze względu na istotną wartość, jaką jest stabilność struktur administracyjnych, nie zamierza dokonywać zasadniczych zmian w istniejącym podziale administracyjnym kraju, chociaż reforma administracyjna z roku 1998 - jak wszystkie reformy tamtego czasu - dzisiaj pokazuje swoje słabości - przekonywał Zieliński.

Politycy PiS mówili w kampanii parlamentarnej, że mogą zostać utworzone dodatkowe województwa: warszawskie i środkowopomorskie. Premier Beata Szydło pod koniec listopada powiedziała: Jeśli chodzi o zmiany administracyjne w kraju, to nie ma w tej chwili takich prac rozpoczętych przez rząd i nie planujemy, by takie prace w najbliższych miesiącach były rozpoczęte.

d2gyzd7

Częstochowa chce stać się miastem wojewódzkim

Również w czwartek, Rada Miasta Częstochowy, jak napisano w stanowisku, "widzi potrzebę pilnego podjęcia prac nad zapowiadanymi zmianami administracyjnymi kraju, w wyniku których zostanie utworzone województwo częstochowskie".

Treść stanowiska odczytał radny Marcin Maranda z klubu radnych "Mieszkańcy Częstochowy". Zanim do tego doszło, ocenił, że "to jest bardzo ważny moment, moment historyczny". - Dziękuję, że wznieśliśmy się ponad podziały polityczne, bo to dobrze rokuje na przyszłość - nie tylko w tej sprawie - podkreślił radny. Dodał, że stanowisko dodał zostało wypracowane wspólnie.

W stanowisku podkreślono, że "odrodzenie województwa częstochowskiego leży nie tylko w interesie społeczności lokalnej, ale w dobrze pojmowanym interesie całego kraju, będąc szansą na bardziej zrównoważony rozwój miast, powiatów, subregionów". "Mamy potencjał społeczny, gospodarczy, ekonomiczny, naukowy oraz kulturowy, by sprostać wszystkim wyzwaniom stawianym przed nowym województwem" - napisano.

d2gyzd7

Według stanowiska "skorygowany podział administracyjny państwa", "powinien w większym stopniu uwzględniać więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe charakterystyczne wyłącznie dla danego regionu".

Jak wskazano, "obszar województwa częstochowskiego ma szansę stanowić zwarte geograficznie terytorium, którego społeczność posiada wspólne cechy i dążenia służące rozwojowi własnej tożsamości oraz postępowi cywilizacyjnemu i kulturowemu".

Rada Miasta Częstochowy, jak zaznaczono, "popiera wszelkie efektywne działania na rzecz jak najszybszego powołania województwa częstochowskiego".

d2gyzd7

Częstochowska rada składa się z 28 radnych: z klubu PiS - 10, SLD - 9, Mieszkańcy Częstochowy - 4, PO - 4; jeden radny jest niezależny. Koalicja PO-SLD ma łącznie 13 głosów.

Kampanię mającą na celu "odtworzenie" województwa częstochowskiego ogłosił 24 listopada prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Składają się na nią list do premier Beaty Szydło, rozmowy z samorządowcami, działania aktywizujące mieszkańców.

- Politycy, którzy przejęli władzę w naszym kraju deklarowali w kampanii wyborczej chęć odtworzenia woj. częstochowskiego. Ja deklaruję wsparcie dla tej idei - powiedział podczas inauguracji kampanii Matyjaszczyk.

d2gyzd7

Obecnie region częstochowski jest częścią woj. śląskiego. O idei odtworzenia woj. częstochowskiego mówili w kampanii wyborczej politycy Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwny jej jest marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Według marszałka rozwojowi województwa śląskiego - jako całości - "służy integracja, a nie podział". Jego zdaniem, gdyby województwo częstochowskie powstało, byłoby województwem słabym, z niewielkim budżetem, porównywalnym do budżetu niektórych - wcale nie największych w regionie miast.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)
d2gyzd7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gyzd7
Więcej tematów