Trwa ładowanie...

Nie będzie Kościoła Latającego Potwora Spaghetti - MAC odmówiło wpisu do rejestru

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odmówiło wpisu do Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Share
Nie będzie Kościoła Latającego Potwora Spaghetti - MAC odmówiło wpisu do rejestru
Źródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
dn9lv75

W ocenie ministra administracji i cyfryzacji nie budzi wątpliwości, iż do Rejestru wpisana może zostać wyłącznie wspólnota religijna, która zgodnie z art. 2 ust 1 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jest tworzona w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podzielił opinię biegłych, iż doktryna Kościoła "zdradza w sposób zdecydowany cechy parodii doktryn już istniejących, a zwłaszcza chrześcijaństwa, zmierzając do ośmieszenia lub podważenia pewnych idei/prawd wiary, które mogą budzić sprzeciw u niewierzących".

dn9lv75

Jak zauważył minister, "samo parodiowanie nie jest niczym nagannym ani zakazanym, ale w tym wypadku widać, iż jest to podstawowy cel rozważanej tu grupy". Jego zdaniem "można domniemywać, iż grupie tej nie tyle chodzi o stworzenie własnej doktryny oraz łączenie wokół niej grona wyznawców celem powołania do życia jakiejś nowej gminy wyznaniowej lecz - o ośmieszenie zasad obowiązujących w innej religii, w tym wypadku chrześcijańskiej".

Jak zastrzega w komunikacie resort administracji i cyfryzacji, "MAC ma świadomość wszystkich uwag i zastrzeżeń". Resort zauważa, że przepisy ograniczają kompetencje organu rejestrowego do oceny wniosku jedynie w kilku aspektach. Chodzi o zgodność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa chroniącymi bezpieczeństwo publiczne, porządek, zdrowie lub moralność publiczną, władzę rodzicielską albo podstawowe prawa i wolności innych osób. W tym sensie - jak twierdzi MAC - "istnieje część racji uzasadniająca rejestrację".

Resort zauważa jednak, że "można byłoby uznać, iż Kościół Latającego Potwora Spaghetti, nie spełnia wymogów art. 2 ust. 1 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, bowiem nie został utworzony - zdaniem ekspertów - w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej".

MAC zastrzega, że decyzja o odmowie wpisu do Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych "w niczym nie ogranicza obecnej działalności Kościoła Latającego Potwora Spaghetti".

dn9lv75

Podziel się opinią

Share
dn9lv75
dn9lv75
Więcej tematów