Trwa ładowanie...
d3k5zp9
13-12-2003 15:25

Nie będzie apelu o współpracę w UE

Źródła dyplomatyczne podały w Brukseli, że po fiasku szczytu Francja, Niemcy, Włochy i kraje
Beneluksu, które w latach pięćdziesiątych XX wieku zapoczątkowały
integrację europejską, przygotowują wspólny apel o zacieśnienie
współpracy w jednoczącej się Europie.

d3k5zp9
d3k5zp9

Jednak wkrótce potem premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył na konferencji prasowej, że "nie jest zwolennikiem inicjatywy sześciu krajów założycielskich".

"Nie uważam za rzecz stosowną formowania grup jakichś krajów (w łonie UE). Najważniejsze, aby wszystkie kraje wspólnie i na równej stopie pracowały nad projektem unijnej konstytucji" - powiedział Berlusconi, który jako obecny przewodniczący Unii był gospodarzem brukselskiego szczytu.

Na swojej konferencji Jacques Chirac przypomniał natomiast własną inicjatywę z 2000 roku o powołaniu wewnątrz Unii "grupy pionierskiej" krajów, które są gotowe integrować się szybciej niż pozostali członkowie UE. Jego zdaniem grupa taka, stanowiąca rdzeń (twarde jądro) wspólnoty, powinna być otwarta na inne państwa wspólnoty.

"Nadal uważam, że to dobry pomysł, ponieważ będzie przykładem, czy też rodzajem motoru. Uważam, że to pozwoli Europie iść do przodu szybciej, dalej i lepiej" - powiedział francuski prezydent.

Przeciwny wyodrębnianiu "twardego jądra" jest premier Luksemburga Jean-Claude Juncker. "Europa o dwóch prędkościach tylko odzwierciedlałaby istniejące podziały".

W 1951 roku Francja, Niemcy, Włochy, Belgia, Holandia i Luksemburg utworzyły Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a sześć lat później - Europejską Wspólnotę Gospodarczą, poprzedniczkę Unii Europejskiej.

d3k5zp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5zp9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj