NFZ: większość umów ze szpitalami podpisana
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy
Miller poinformował w Warszawie, że zdecydowana
większość umów z placówkami medycznymi na 2005 r. została
podpisana. Są to tzw. protokoły uzgodnień. Ostateczne umowy będą
podpisane jeszcze w grudniu.
09.12.2004 | aktual.: 09.12.2004 16:17
Tylko 3% szpitali w całym kraju nie uzgodniło do tej pory kontraktów z Funduszem. Najwięcej szpitali, które nie mają na razie wynegocjowanych umów z Funduszem, jest na Mazowszu - 15 i w Wielkopolsce - 10.
8 grudnia, minął termin negocjowania przez placówki ochrony zdrowia umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na przyszły rok. W listopadzie zastępca prezesa NFZ ds. medycznych Michał Kamiński poinformował dziennikarzy, że do Funduszu wpłynęło 19 tys. ofert od placówek medycznych na świadczenie usług w przyszłym roku. Dla porównania, w 2004 roku liczba umów wynosiła 16 tys.
Miller wyjaśnił, że część szpitali, które nie podpisały teraz umów, miała kontrakty wieloletnie, jakie wygasną pod koniec lutego. Szpitale te miały czas do końca listopada na podpisanie aneksów, ale tego nie zrobiły. To był błąd formalny. Dlatego teraz konieczna jest renegocjacja kontraktów - powiedział prezes NFZ na konferencji prasowej.
Rzecznik mazowieckiego oddziału NFZ Czesław Rowiński poinformował PAP, że w Warszawie są cztery szpitale, które na razie nie przedłużyły umów wieloletnich: szpital na Banacha, Bielański, w Konstancinie i na Marszałkowskiej. Szpitale będą pracować jeszcze przez dwa miesiące na podstawie poprzednich umów, i to jest czas na dopracowanie umowy na przyszły rok. Jestem dobrej myśli, wydaje mi się, że te umowy zostaną podpisane - powiedział Rowiński.
Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu pod Warszawą Maciej Piróg powiedział dziennikarzom, że jego placówce udało się wynegocjować warunki kontraktu z NFZ na przyszły rok. Zostanie on podpisany do końca grudnia. Piróg dodał, że szpital w kilku dziedzinach wynegocjował o 5-6% środków więcej niż w 2004 roku.
Według Funduszu nie ma też zagrożenia dla pacjentów, jeśli chodzi o opiekę pogotowia ratunkowego w przyszłym roku. W całym kraju nie podpisano 12 kontraktów: pięć na Mazowszu, dwa na Podlasiu, dwa w woj. pomorskim oraz po jednym w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim i małopolskim.
Według Rowińskiego, na Mazowszu pogotowie ratunkowe podpisze kontrakty przed samymi świętami, bo już teraz otrzymał on obietnicę, że tak się stanie. Stacje, które nie podpisały umów to, jego zdaniem, małe placówki, m.in. w Makowie czy Ostrowi Mazowieckiej.
NFZ podał, że w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej nie udało się do tej pory wynegocjować zaledwie 23 umów - (0,37%), w lecznictwie szpitalnym 36 (3,11%), w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień 8 (0,64%), w stomatologii 32 (0,38%), zaś w ratownictwie medycznym 12 (3,61%).
Prezes NFZ obiecał, że w przyszłym roku nie będzie kłódek na drzwiach gabinetów lekarzy rodzinnych. Poinformował, że Fundusz jest po uzgodnieniach we wszystkich województwach. Otrzymałem dzisiaj zapewnienie od Porozumienia Zielonogórskiego, że ostatnia oferta, jaka została przedstawiona, zostanie jeszcze w grudniu zamieniona w umowę. Jest pełna zgoda co do warunków kontraktów na przyszły rok - podkreślił Miller.