Trwa ładowanie...
d3kke70
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

NFZ: placówka ma obowiązek przestrzegać kontraktu z Funduszem

Szpital lub oddział ginekologiczno-położniczy, który ma z NFZ podpisany kontrakt, ma obowiązek wykonywać świadczenia ginekologiczno-położnicze, w tym również terminację ciąży - przypomina rzeczniczka prasowa centrali Funduszu Agnieszka Gołąbek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NFZ: placówka ma obowiązek przestrzegać kontraktu z Funduszem
(Fotolia, Fot: georgenight)
d3kke70

Jak powiedziała Gołąbek, w przypadku, gdy lekarz powołując się na klauzulę sumienia odmówi wykonania zabiegu legalnego przerwania ciąży, czyli jednego ze świadczeń gwarantowanych, i nie wskaże innego lekarza, u którego takie świadczenie pacjentka może otrzymać, wówczas ma ona prawo złożyć skargę do dyrektora placówki.

- Z kolei dyrektor szpitala jest zobowiązany do przestrzegania kontraktu z NFZ, jeżeli taką umowę podpisze. Kontrakt dla szpitali i oddziałów ginekologiczno-położniczych obejmuje świadczenia ginekologiczno-położnicze, w tym również terminację ciąży - mówiła. - Placówka, która ma podpisany kontrakt, ma obowiązek wykonywać te świadczenia - podkreśliła Gołąbek i dodała, że dyrektor powinien wówczas wskazać innego lekarza w danej placówce lub innym szpitalu, który taki zabieg przeprowadzi.

Gołąbek przypomniała, że jeżeli ani lekarz, ani dyrektor nie wskaże, gdzie pacjentka świadczenie otrzyma, wówczas może ona złożyć skargę do właściwego oddziału NFZ. Dodała, że NFZ po otrzymaniu skargi wyjaśnia, dlaczego pacjent nie uzyskał danego świadczenia.

d3kke70

- Jeżeli okaże się, że szpital nie dotrzymał warunków kontraktu, wówczas w zależności od okoliczności NFZ może świadczeniodawcę upomnieć lub nałożyć karę finansową do 2 proc. wartości kontraktu, a w ostateczności także wypowiedzieć kontrakt - mówiła Gołąbek.

Zapewniła, że NFZ m.in. poprzez infolinię udziela wszystkim zainteresowanym pacjentom informacji o tym, w których placówkach dane świadczenia zostały zakontraktowane i powinny być oferowane pacjentom w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Dyskusja nt. klauzuli sumienia toczy się m.in. w związku ze sprawą prof. Bogdana Chazana, dyrektora miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie. Chazan - co opisywały media - powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, mimo diagnozy, iż dziecko z powodu licznych wad umrze zaraz po narodzeniu. Lekarz nie wskazał innego szpitala, w którym zabieg mógłby być wykonany.

d3kke70

Podziel się opinią

Share

d3kke70

d3kke70
Więcej tematów