NFZ chroni serca wybranych
Lekarze i pacjenci szpitali w regionie są
zdumieni decyzją łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia,
który przeznaczył 1 mln 20 tys. zł na profilaktykę chorób krążenia
wyłącznie 35-, 45- i 55-latków - pisze "Dziennik Łódzki".
"Fundusz postanowił, że nie możemy bezpłatnie chronić przed chorobami układu krążenia osób w wieku 54 czy 56 lat, bo ma być 55- latek i koniec. To przecież absurd" - uważa Ewa Denys-Ptaszyńska, wicedyrektor szpitala w Łasku. Decyzji NFZ nie rozumieją także pacjenci - podaje gazeta.
"Mam 97 lat i choruję na serce. Ale chciałbym wiedzieć, jak mam postępować, by żyć jeszcze długo. Dlaczego nie miałbym skorzystać z dodatkowych badań?" - pyta Tadeusz Stasiak, najstarszy pacjent oddziału kardiologicznego łaskiego szpitala. Katarzyna Siewierska z łódzkiego oddziału NFZ twierdzi, że fundusz ma za mało pieniędzy na programy profilaktyczne - informuje "Dziennik Łódzki".
"Musieliśmy dokonać selekcji pacjentów i po naradach z lekarzami uznaliśmy, że właśnie trzy wskazane roczniki są najbardziej narażone na choroby układu krążenia. Osoby nieobjęte tym programem będą musiały zapłacić za badania" - mówi Siewierska gazecie. Program zostanie wdrożony w 78 placówkach województwa pod koniec kwietnia, a obejmie 25156 osób - podaje "Dziennik Łódzki". (PAP)