Polityka„Newsweek”: większość państw UE popiera kandydaturę Donalda Tuska

„Newsweek”: większość państw UE popiera kandydaturę Donalda Tuska

Państwa Unii Europejskiej z wyjątkiem Włoch, Szwecji i Polski wstępnie zadeklarowały poparcie kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej - dowiedział się „Newsweek”.

„Newsweek”: większość państw UE popiera kandydaturę Donalda Tuska
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | STEPHANIE LECOCQ

21.02.2017 10:38

- Ciągle trwają rozmowy z Włochami i Szwecją, gdzie rządzą socjaldemokraci, którzy przy okazji próbują ugrać coś dla siebie – powiedział tygodnikowi polityk Platformy Obywatelskiej, znający kulisy negocjacji.

Przedłużenia kadencji Tuska mają chcieć natomiast największe państwa Unii Europejskiej, czyli Niemcy, Francja i Hiszpania.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Hiszpanii Mariano Rajoy, tak samo jak Tusk, należą do Europejskiej Partii Ludowej, chadeckiej frakcji w Parlamencie Europejskim. Merkel nie chce też zmian ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne. Poparcie prezydenta Francji Francoisa Hollande'a dla kandydatury Tuska oznacza z kolei, że sam nie zamierza ubiegać się o stanowisko szefa Rady Europejskiej.

Stabilne poparcie Tusk miał zyskać także dzięki zawartemu niedawno sojuszowi chadeków i liberałów w Parlamencie Europejskim.

Kanclerz Niemiec, która w lutym była w Warszawie, chciała upewnić się, jakie jest stanowisko Polski w sprawie kandydatury Tuska. – Merkel zdaje sobie sprawę, że PiS i Kaczyński nie poprą Tuska. Zależało jej na tym, by usłyszeć w Warszawie, że Polska zachowa w tej sprawie neutralność – stwierdził polityk PO.

Dodał także, że choć Prawo i Sprawiedliwość będzie mówiło w Polsce, że nie poprze Tuska, to formalnego sprzeciwu nie zgłosi.

Co więcej, poparcie dla Tuska zadeklarowali również czescy i słowaccy politycy. - My, jeśli chodzi o pana Tuska, nie mamy do niego jakichś zastrzeżeń i uważamy, że w związku z wydarzeniami, którymi będzie obecnie zajmowała się Unia Europejska - mówię m.in. o Brexicie - ważne jest, by mieć tutaj osobę, którą uważamy za przewidywalną – powiedział szef czeskiego Senatu Milan Sztiech podczas wspólnej konferencji z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim w Warszawie.

Publicznie głosu w sprawie nie zabrał premier Węgier Viktor Orban. Polityk PO, który zna kulisy negocjacji, powiedział jednak, że Węgrzy deklarują poparcie dla Tuska w prywatnych rozmowach. Orban z Tuskiem należą także do tej samej frakcji w PE.

Tusk może utrzymać stanowisko bez poparcia polskiego rządu, ponieważ decyzja w sprawie nie musi być jednomyślna.

Przypomnijmy, że decyzje dotyczące drugiej kadencji Tuska na stanowisku szefa RE mają zostać podjęte na początku marca. Obecna kadencja kończy się pod koniec maja.

Zobacz także
Komentarze (39)