"Newsweek": Szokujące kulisy afery informatycznej: brali wszyscy
W łapę mieli brać wszyscy: od ABW po Straż Graniczną. Najwięcej i najbezczelniej w MSWiA i policji - do informacji ze śledztwa ws. infoafery dotarł tygodnik "Newsweek". Z tabelki, którą dla CBA narysował w celi Andrzej M. - główny podejrzany w infoaferze - wynika, że Polska to dziki kraj.
CBA zatrzymuje łapówkarzy od dwóch lat. Tygodnik "Newsweek" dotarł do zeznań, jakie złożyli w CBA i prokuraturze podejrzani.
Andrzej M. zgłosił się do warszawskiego biura Interpolu na praktyki. W latach 90. brano każdego, kto miał głowę i znał języki. Mozolnie torował sobie drogę w Interpolu, a potem Komendzie Głównej Policji. Z zawodu informatyk, przez 16 lat policjant, miał pomysł, jak odciąć od dużej forsy starą kadrę - po prostu ją zastąpi - czytamy w tygodniku.
Za czasów ministra Schetyny z MSWiA Andrzej M. dostaje propozycję: dyrektorski stołek w Centrum Projektów Internetowych (CPI). Eleganckie biuro i możliwość rozdzielania milionów w internetowych przetargach. Z zeznań Andrzeja M. w CBA wynika, że wokół kontraktów CPI chodzi kilka firm. Trzy z nich - według prokuratury - kupują sobie przychylność dyrektora. Według śledczych od gigantycznej, międzynarodowej firmy dostał: 1,8 mln zł, z innego giganta, IBM otrzymuje sprzęt AGD, motocykl BMW oraz pieniądze na wynajem mieszkania. Z kolei z Netline otrzymuje 388 tys. w gotówce oraz dwa iPady, notebook Sony Vaio, pięć kamer, 2 komplety mebli, nissan qashqi, sejf, wycieczki do Sri Lanki i na Malediwy.
Andrzej M. lubi konkrety. Na otrzymanym z IBM motorze dojeżdża do lasu pod Piasecznem po kolejne transze jednej z łapówek. W branży na CPI nie mówi się już inaczej niż Centrum Promocji IBM.
Z zeznań Andrzeja M. złożonych w CBA wynika, że łapę brali wszyscy: od ABW po Straż Graniczną. Najwięcej i najbezczelniej w MSW i Komendzie Głównej Policji.