Trwa ładowanie...

"New York Times": Władimir Putin kontra parmezan. Żarty z niszczenia żywności w Rosji

W czasach radzieckich żart polityczny był na pierwszej linii obrony przed machiną represji. Obecnie taki żart znów jest na fali, często wymierzony w dziwaczną walkę Władimira Putina z importowanymi kwiatami czy żywnością - pisze "New York Times".

Share
"New York Times": Władimir Putin kontra parmezan. Żarty z niszczenia żywności w Rosji
Źródło: PAP/EPA, fot: Mikhail Klimentyev/ Ria Novosti
d3euun0

W artykule redakcyjnym przywołane zostało satyryczne nagranie "Śmierć parmezanu" - dostępna w serwisie YouTube ballada o niszczeniu importowanych artykułów spożywczych.

Cytowany przez "NYT" internetowy opis głosi, że tematem ballady jest "wyjątkowa głupota dzisiejszej Rosji" i niszczenie jedzenia, gdy "wielu w Rosji nie może kupić nawet chleba".

Nowojorski dziennik zaznacza, że nowy wysyp żartów wywołały w tym tygodniu informacje o "wielkiej policyjnej operacji przeciwko 'międzynarodowemu gangowi przestępczemu', handlującemu zakazanym serem". "W tym samym czasie rosyjscy inspektorzy rozpoczęli niszczenie stosów holenderskich kwiatów, rzekomo z powodu owadów, ale w rzeczywistości w celu odwiedzenia Holandii od prowadzenia śledztwa w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu na Ukrainie, czego ofiarami w większości byli Holendrzy" - komentuje gazeta.

d3euun0

Zaznacza, że "upolitycznienie żywności nie jest niczym nowym w Rosji Putina", i jako przykłady produktów, które w takim czy innym czasie były zakazane pod pozorem zastrzeżeń zdrowotnych, wymienia polskie mięso, gruzińskie i mołdawskie wina oraz ukraińską czekoladę.

Według "NYT" taka strategia może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, zwłaszcza że Rosjanie doświadczają "pierwszego trwałego obniżenia standardów życia w ciągu 15 lat od dojścia Putina do władzy". "A odruchowa odpowiedź Putina na każdy problem to zazwyczaj obwinianie Zachodu i jego 'agentów' w Rosji" - zauważa dziennik.

Ocenia, że choć rosyjski prezydent nadal cieszy się wyjątkową popularnością, to pewna wykształcona część społeczeństwa "postrzega wojnę wypowiedzianą przez Putina żywności jako chwyt propagandowy, jakim jest w istocie".

"New York Times" podkreśla, że "oszukiwaniem własnych obywateli Putin może kupić sobie trochę czasu", a Rosjanie są "znani ze zdolności do poświęceń". "Ale czas i poświecenie będą miały sens, tylko jeśli Putin zdobędzie się na szczerość wobec ludzi, zamiast karmić ich propagandą, i zacznie szukać prawdziwych rozwiązań bałaganu na Ukrainie, a nie wymyślać zachodnie spiski" - ostrzega nowojorski dziennik".

d3euun0

Podziel się opinią

Share
d3euun0
d3euun0
Więcej tematów