PolskaNeutrum: ateistom tyle co katolikom

Neutrum: ateistom tyle co katolikom

Przedstawiciele Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum oraz Stowarzyszenie Kultury Europejskiej (SEC) domagają się, by systemy wartości wszystkich mniejszości wyznaniowych i światopoglądów areligijnych traktować tak samo, a mniejszościom zagwarantować tyle samo czasu antenowego w radiu i telewizji co katolikom.

W poniedziałek stowarzyszenia te zorganizowały w Warszawie konferencję "Polska w Unii Europejskiej a stosunki wyznaniowe".

Zdaniem senator Marii Szyszkowskiej (SLD) "społeczeństwu narzucany jest jeden system wartości, a dominującą rolę odgrywa grupa wyznawców religii katolickiej". W jej ocenie jest to "sprzeczne z zasadą równości", gdyż wartości wszystkich światopoglądów powinny być traktowane tak samo. (W Polsce zarejestrowanych jest 145 związków wyznaniowych).

Szyszkowska zaznaczyła, że działalność edukacyjna i charytatywna Kościoła katolickiego nie powinna być dofinansowywana z budżetu państwa; państwo powinno też zaprzestać wynagradzania nauczycieli religii.

Nawiązując do dyskusji nad projektem unijnej konstytucji dr Paweł Borecki z Uniwersytetu Warszawskiego przypomniał, że w projekcie konstytucji UE nie ma definicji Boga, a projekt nie wspomina o żadnej religii. Do dziedzictwa duchowego - zaznaczył Borecki - odwołuje się tylko raz, nie wyróżnia przy tym żadnych trendów religijnych czy odmiany humanizmu.

"Określenie jednego wyznania, czy tym bardziej odwołanie się do Boga, mogłoby zmierzać do podważenia świeckiego charakteru Unii Europejskiej, a także stać się barierą w rozszerzeniu UE o kraje takie jak Bośnia i Hercegowina, Albania czy Turcja (gdzie dominuje islam)" - powiedział Borecki. "Unia jest areligijna i neutralna światopoglądowo" - zaznaczył.

Stowarzyszenie na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo Neutrum działa w Polsce od roku 1990; Stowarzyszenie Kultury Europejskiej ma siedzibę w Wenecji, a wiceprzewodniczącą jego polskiego oddziału jest prof. Maria Szyszkowska.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)