Trwa ładowanie...
d4by57b

Netanjahu zaproszony na spotkanie z Obamą

Specjalny wysłannik amerykański na Bliski Wschód George Mitchell zaprosił izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na spotkanie z prezydentem USA Barackiem Obamą w Waszyngtonie we wtorek - poinformowała kancelaria Netanjahu.

Share
d4by57b

Amerykański wysłannik rozpoczął w Izraelu misję na rzecz wznowienia izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych, zawieszonych w grudniu 2008 roku. Mitchell spotkał się już z Netanjahu i izraelskim ministrem obrony Ehudem Barakiem, a w poniedziałek w Jordanii ma rozmawiać z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem.

Przed spotkaniem z Barakiem Mitchell określił stosunki amerykańsko-izraelskie jako "niezachwiane".

Wizyta Mitchella odbywa się w atmosferze napięcia dyplomatycznego między USA a Izraelem, spowodowanego budową przez Izrael nowych domów dla osadników we Wschodniej Jerozolimie.

d4by57b

Tymczasem na kilka godzin przed spotkaniem z amerykańskim wysłannikiem Netanjahu powtórzył na posiedzeniu rządu, że pisemnie informował Waszyngton, iż Izrael nie zaprzestanie budowy nowych osiedli w samej Jerozolimie i wokół niej. - Nasza polityka w sprawie Jerozolimy jest taka sama, jaką przez 42 lata prowadziły wszystkie izraelskie rządy, i to się nie zmieniło - podkreślił. - Jeśli chodzi o nas, to budowy w Jerozolimie są tym samym, co budowy w Tel Awiwie - dodał.

Palestyńczycy uważają wschodnią, arabską część Jerozolimy za przyszłą stolicę swego państwa, a zaprzestanie budowy jest dla nich warunkiem wznowienia negocjacji pokojowych.

Stany Zjednoczone oceniają, że kontynuując rozbudowę, Izrael spowalnia proces pokojowy. Izrael nie godzi się na podział miasta.

Izraelski premier ma już wieczorem wyruszyć do Waszyngtonu, gdzie w poniedziałek weźmie udział w dorocznym kongresie Amerykańsko-Izraelskiego Komitetu Spraw Publicznych (AIPAC), głównej organizacji lobbującej w USA na rzecz Izraela.

d4by57b

Podziel się opinią

Share
d4by57b
d4by57b
Więcej tematów