Trwa ładowanie...
d2tqp8x

Netanjahu ostrzega: porozumienie nuklearne z Iranem zagraża istnieniu Izraela

Izrael ostro sprzeciwia się wstępnemu porozumieniu nuklearnemu mocarstw z Iranem i ocenia, że ostateczne porozumienie będzie zagrażało istnieniu Izraela - powiedział przez telefon prezydentowi USA Barackowi Obamie premier Izraela Benjamin Netanjahu. Dodał, że ostateczne "porozumienie, które będzie opierało się na ramowym porozumieniu, będzie zagrażało istnieniu Izraela".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Netanjahu ostrzega: porozumienie nuklearne z Iranem zagraża istnieniu Izraela
(PAP/EPA)
d2tqp8x

Po rozmowie telefonicznej z Obamą Netanjahu oświadczył, że "alternatywą jest utrzymywanie zdecydowanego stanowiska i zwiększenie presji na Iran do czasu, aż zostanie osiągnięte lepsze porozumienie".

Biały Dom poinformował, że Obama wezwał Netanjahu do dyskusji w rządzie na temat wstępnego porozumienia z Iranem, które - jak argumentował - stanowi znaczący postęp w kierunku wypracowania długoterminowego rozwiązania mającego na celu odcięcie Teheranu od możliwości produkowania broni nuklearnej.

Rzecznik izraelskiego rządu Mark Regew oświadczył, że porozumienie z Iranem jest krokiem "w bardzo niebezpiecznym kierunku". - Jedynym celem Iranu jest posiadanie bomby atomowej - dodał.

d2tqp8x

- Umowa nie tylko pozostawia Iranowi rozbudowaną infrastrukturę nuklearną, ale nie prowadzi do zamknięcia ani jednego irańskiego obiektu jądrowego, pozwala, aby Iran zachował tysiące wirówek do dalszego wzbogacania uranu (...) i by kontynuował badania w celu stworzenia nowych, bardziej wydajnych wirówek - podkreślił Regew.

Trudne porozumienie nuklearne

Po maratonie negocjacji przedstawiciele sześciu mocarstw - USA, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Niemiec i Rosji - i Iranu ogłosili w Lozannie, w Szwajcarii, porozumienie w sprawie kluczowych punktów przewidzianych jako podstawa dla ostatecznego układu nuklearnego, który powinien być sfinalizowany do 30 czerwca. Ramowe porozumienie zakłada, że ograniczenia w sprawie wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat.

W ramach przyszłego porozumienia irańskie zdolności wzbogacania uranu zostaną ograniczone o ponad dwie trzecie; kraj będzie dysponował ok. 6 tys. aktywnych wirówek (wobec 19 tys. obecnie). Iran pozbędzie się też reaktora, który mógłby produkować pluton. W zamian za ograniczenie programu nałożone na Iran amerykańskie i europejskie sankcje zostaną zniesione, ale dopiero wtedy, gdy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdzi wywiązywanie się przez Teheran z zobowiązań. Sankcje będzie można wprowadzić ponownie, jeśli umowa nie będzie przestrzegana.

d2tqp8x

Zobacz także - Wyjechała z Iranu i codzinnie drży o życie

d2tqp8x

Podziel się opinią

Share
d2tqp8x
d2tqp8x
Więcej tematów