Trwa ładowanie...
03-04-2015 09:05

Netanjahu ostrzega: porozumienie nuklearne z Iranem zagraża istnieniu Izraela

Izrael ostro sprzeciwia się wstępnemu porozumieniu nuklearnemu mocarstw z Iranem i ocenia, że ostateczne porozumienie będzie zagrażało istnieniu Izraela - powiedział przez telefon prezydentowi USA Barackowi Obamie premier Izraela Benjamin Netanjahu. Dodał, że ostateczne "porozumienie, które będzie opierało się na ramowym porozumieniu, będzie zagrażało istnieniu Izraela".

Netanjahu ostrzega: porozumienie nuklearne z Iranem zagraża istnieniu IzraelaŹródło: PAP/EPA
d3hj9x8
d3hj9x8

Po rozmowie telefonicznej z Obamą Netanjahu oświadczył, że "alternatywą jest utrzymywanie zdecydowanego stanowiska i zwiększenie presji na Iran do czasu, aż zostanie osiągnięte lepsze porozumienie".

Biały Dom poinformował, że Obama wezwał Netanjahu do dyskusji w rządzie na temat wstępnego porozumienia z Iranem, które - jak argumentował - stanowi znaczący postęp w kierunku wypracowania długoterminowego rozwiązania mającego na celu odcięcie Teheranu od możliwości produkowania broni nuklearnej.

Rzecznik izraelskiego rządu Mark Regew oświadczył, że porozumienie z Iranem jest krokiem "w bardzo niebezpiecznym kierunku". - Jedynym celem Iranu jest posiadanie bomby atomowej - dodał.

- Umowa nie tylko pozostawia Iranowi rozbudowaną infrastrukturę nuklearną, ale nie prowadzi do zamknięcia ani jednego irańskiego obiektu jądrowego, pozwala, aby Iran zachował tysiące wirówek do dalszego wzbogacania uranu (...) i by kontynuował badania w celu stworzenia nowych, bardziej wydajnych wirówek - podkreślił Regew.

d3hj9x8

Trudne porozumienie nuklearne

Po maratonie negocjacji przedstawiciele sześciu mocarstw - USA, Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Niemiec i Rosji - i Iranu ogłosili w Lozannie, w Szwajcarii, porozumienie w sprawie kluczowych punktów przewidzianych jako podstawa dla ostatecznego układu nuklearnego, który powinien być sfinalizowany do 30 czerwca. Ramowe porozumienie zakłada, że ograniczenia w sprawie wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat.

W ramach przyszłego porozumienia irańskie zdolności wzbogacania uranu zostaną ograniczone o ponad dwie trzecie; kraj będzie dysponował ok. 6 tys. aktywnych wirówek (wobec 19 tys. obecnie). Iran pozbędzie się też reaktora, który mógłby produkować pluton. W zamian za ograniczenie programu nałożone na Iran amerykańskie i europejskie sankcje zostaną zniesione, ale dopiero wtedy, gdy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdzi wywiązywanie się przez Teheran z zobowiązań. Sankcje będzie można wprowadzić ponownie, jeśli umowa nie będzie przestrzegana.

Zobacz także - Wyjechała z Iranu i codzinnie drży o życie

d3hj9x8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hj9x8
Więcej tematów