Trwa ładowanie...

Nergal znieważył polskie godło? Piosenkarz z aktem oskarżenia

Gdańska prokuratura oskarżyła Adama D., lidera zespołu Behemoth, o publiczne znieważenie polskiego godła.

Share
Nergal znieważył polskie godło? Piosenkarz z aktem oskarżenia
Źródło: Youtube.com
d4g2w22

Chodzi o sprawę mającą związek z promocją trasy koncertowej zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna" z 2016 r. Grafika, która znalazła się na plakatach przedstawiała wizerunek białego orła z diabelskimi rogami i nawiązywała do polskiego godła.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wszczęła śledztwo w 2016 r. po tym jak jeden z gdyńskich radnych oraz Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami złożyli zawiadomienie o możliwym popełnieniu przestępstwa znieważenia polskiego godła.

Anna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa gdańskiej prokuratury poinformowała, że zarzuty postawiono 3 osobom. Adamowi D., Rafałowi W., który na zlecenie D. stworzył projekt graficzny oraz Maciejowi G., który opublikował grafikę w Internecie.

d4g2w22

Wawryniuk dodała również, że w czasie śledztwa prokuraturzy korzystali z pomocy biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii.

"Z opinii tych wynika, że w stworzonej grafice wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła Rzeczypospolitej celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej, wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie" – czytamy w komunikacie.

Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im przestępstw. W toku postępowania przygotowawczego odmówili złożenia wyjaśnień. Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Akt oskarżenia w tej sprawie zastał skierowany do Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 22 grudnia 2017 r.

d4g2w22

Podziel się opinią

Share
d4g2w22
d4g2w22
Więcej tematów