Trwa ładowanie...
d1vzblt
nbp
06-02-2002 09:51

NBP: monety dla kolekcjonerów

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu trzy monety kolekcjonerskie o nominałach 100, 20 i 2 zł. Dwie z nich, z serii "Zwierzęta świata", przedstawiają żółwie błotne - jedyny gatunek tych zwierząt żyjący w warunkach naturalnych na terenie Polski.

d1vzblt
d1vzblt

Marek Jackowicz z NBP powiedział, że monetę o nominale 20 złotych wykonano w srebrze, 2-złotową w stopie o złotej barwie, nazywanym Nordic Gold.

Wizerunki obu monet są do siebie bardzo podobne. Awersy, czyli strony główne przedstawiają godło, wizerunki flagi państwowej oraz napis Rzeczpospolita Polska i oznaczenie roku emisji.

Na rewersach możemy zobaczyć dwa żółwie błotne pływające w otoczeniu stylizowanych roślin błotnych i nadbrzeżnych.

Trzecia moneta - o nominale 100 złotych - została wykonana ze złota. Przedstawia wizerunek króla Kazimierza III Wielkiego, ostatniego z dynastii Piastów.

Jest ona kontynuacją serii "Poczet królów i książąt polskich" i tematycznym dopełnieniem trzech monet kolekcjonerskich przedstawiających tego władcę, które wyemitowano w latach 80. Monety można kupić w sieci oddziałów NBP - srebrne 20-złotówki po 54 złote, 2 -złotówki po nominale, a złote 100-złotówki po 560 złotych. (mag)

d1vzblt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzblt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj