PolskaNawet 200 tys. pielgrzymów przybędzie na Jasną Górę

Nawet 200 tys. pielgrzymów przybędzie na Jasną Górę

Ok. 200 tys. pielgrzymów spodziewanych
jest na Jasnej Górze w okresie tzw. wakacyjnego szczytu
pielgrzymkowego - przed 15 sierpnia, świętem Wniebowzięcia
Najświętszej Marii Panny. Do tego dnia do częstochowskiego
sanktuarium dotrze pieszo nawet 100 tys. osób w ponad 40 grupach
pielgrzymkowych.

Co roku drugie tyle wiernych, ile przed 15 sierpnia dociera do Częstochowy wędrując z różnych części kraju, przyjeżdża również autokarami, samochodami i pociągami. W ubiegłorocznej centralnej sumie pontyfikalnej, której zwyczajowo przewodniczy nuncjusz apostolski w Polsce, wzięło udział blisko 200 tys. pielgrzymów.

Najliczniej do Częstochowy pątnicy przybywają m.in. z Warszawy, z której kilkanaście tysięcy osób podąża w tym roku w sześciu pielgrzymkach, m.in. z 296. Warszawską Pielgrzymką Pieszą, oraz z Krakowa, skąd z 27. Pieszą Pielgrzymką Krakowską na Jasną Górę wędruje ok. 8 tys. osób. Liczne grupy przychodzą też m.in. z Radomia, Siedlec, Rzeszowa i Wrocławia.

Pielgrzymi docierają do Częstochowy nieraz po kilkunastu dniach wędrówki. Najdłuższą drogę pokonują Kaszubi z Helu, którzy przez 19 dni przemierzają z Pielgrzymką Gdańską blisko 640 km, oraz pielgrzymi ze Szczecina, których trasa na Jasną Górę liczy 617 km.

Do Częstochowy pątnicy wchodzą dziesięcioma wyznaczonymi drogami, które zbiegają się w przecinającej miasto reprezentacyjnej Alei Najświętszej Maryi Panny, prowadzącej na błonia u stóp sanktuarium. Zdaniem Ireneusza Leśnikowskiego z częstochowskiego magistratu, w tym roku pielgrzymi zostaną zaskoczeni odnowionym obliczem najbliższej klasztorowi części Alei.

W dniach wakacyjnego szczytu pielgrzymkowego częstochowskie służby miejskie zabezpieczają m.in. punkty czerpania wody, pola biwakowe, dodatkowe parkingi oraz punkt osób zaginionych. Ustawiane są dodatkowe przenośne toalety, punkty czerpania wody i pojemniki na śmieci. Na ulice wychodzą wzmocnione patrole straży miejskiej i policji, przygotowywane są dodatkowe drogi ewakuacyjne.

W dniach wzmożonego napływu pątników w izbach przyjęć częstochowskich szpitali wzmocnione obsady lekarzy i pielęgniarek będą pracować przez całą dobę. Wokół Jasnej Góry i w centrum miasta czuwać będzie sześć karetek pogotowia, a pod klasztorem ustawione zostaną dwa namioty medyczne. Jasnogórskie błonia przemierzać będą patrole pielęgniarskie.

Przed głównym wejściem do sanktuarium pielgrzymom rozdawane będą darmowe wydawnictwa zachęcające do odwiedzenie atrakcji miasta, których liczba co roku się zwiększa - m.in. pod koniec czerwca w zabytkowym budynku tzw. Popówki przy Alei Najświętszej Maryi Panny otwarto Muzeum Pielgrzymowania.

Wręczając pielgrzymom mapki i broszury prezentujące najciekawsze turystycznie miejsca miasta, chcemy ich zachęcić do zejścia z Jasnej Góry. Jeśli zechcą odwiedzić wszystkie atrakcyjne punkty Częstochowy, zajmie im to co najmniej dwa dni - zapewnił Leśnikowski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)