Trwa ładowanie...
d2lw1io

Nawałnice nad Polską: ponad 1100 interwencji strażaków

• Połamane drzewa, zalane piwnice i drogi oraz zerwane dachy
• Służby zmagają się ze skutkami nawałnic, jakie przeszły nad Polską
• W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad 1100 razy
• Wichury uszkodziły linie energetyczne - ok. 30 tys. osób nie ma prądu
• Meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi ulewami i gradobiciami

d2lw1io

- W sumie mieliśmy 1144 zgłoszenia głównie w woj. łódzkim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Większość z nich dotyczyła powalonych drzew, to były akcje związane z podtopieniami i wypompowywaniem wody z zalanych ulic i piwnic - powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Jak podał, wichury uszkodziły lub zerwały dachy na kilkudziesięciu budynkach, głównie na terenie woj. łódzkiego, w powiatach piotrkowskim i bełchatowskim.

W wyniku nawałnic rannych zostało trzech strażaków.

d2lw1io

Doszło do licznych awarii sieci energetycznej. Rano bez prądu było prawie 30 tys. gospodarstw domowych. Na Warmii i Mazurach prądu wciąż nie ma blisko 4,5 tysiąca odbiorców. Strażacy usuwając skutki burz interweniowali w 200 miejscach.

Jak podała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Bożena Ulewicz, po poniedziałkowych burzach w całym regionie wciąż nieczynnych jest ponad 150 stacji transformatorowych, w tym 140 podlegających Zakładowi Energetycznemu w Białymstoku, gdzie wskutek awarii prądu nie ma ponad 4,3 tys. odbiorców. W okolicach Elbląga wyłączonych jest 10 stacji transformatorowych a bez zasilania jest 100 odbiorców.

Straż pożarna poinformowała, że najwięcej interwencji dotyczyło usuwania powalonych przez wiatr na drogi drzew i konarów. Około 30 razy strażacy wypompowywali wodę z piwnic, garaży, budynków mieszkalnych oraz dróg. Silny wiatr powalił połamane drzewa także na budynki. W powiecie ostródzkim, w Kretowinach drzewa uszkodziły 20 domków wypoczynkowych w ośrodku wczasowym. Silny wiatr w Bogaczewie uszkodził dachy na dwóch domach, przewrócił dwie stodoły, a w miejscowości Stanowo zerwał dach z budynku mieszkalnego.

W Ełku po intensywnych opadach deszczu zalany był ponad 1 kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 65 wzdłuż ulicy Przemysłowej od skrzyżowania z ulicą Suwalską do skrzyżowania z ulicą Żelazną. Droga była całkowicie zamknięta dla ruchu do czasu wypompowania wody.

IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia w 13 województwach, w związku z występującymi burzami z gradem. IMGW podaje, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne". Meteorolodzy zalecają ostrożność.

d2lw1io
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lw1io
Więcej tematów