Naukowiec przeprasza za fałszerstwa w klonowaniu
Południowokoreański naukowiec Hwang
Wu-suk przeprosił za spreparowanie wyników badań nad
komórkami macierzystymi. Było to pierwsze wystąpienie Hwanga od
niemal trzech tygodni.
Hwang twierdził, że udało mu się uzyskać komórki macierzyste, które mogą być wykorzystane w celach terapeutycznych. Poinformował o tym na łamach amerykańskiego periodyku "Science". Od kilku tygodni rezultaty badań naukowca analizowała specjalna dziewięcioosobowa komisja. We wtorek opublikowała ona raport, w którym podważyła autentyczność rezultatów badań, uważanych za przełomowe. Badacze potwierdzili natomiast, że Hwang jako pierwszy sklonował psa.
Proszę o wybaczenie.(...) Nie mam prawa mieć podniesionej głowy - powiedział Hwang podczas konferencji prasowej transmitowanej przez południowokoreańską telewizję.
Oświadczył jednak, że byłby w stanie w ciągu sześciu miesięcy doprowadzić badania do końca, gdyby dysponował wystarczającą ilością komórek jajowych. Południowokoreański naukowiec oskarżył też personel szpitala w Seulu, z którym współpracował, o to, że wprowadzał go w błąd na temat przebiegu eksperymentu.
52-letni Hwang Wu-suk zdobył światowy rozgłos po uzyskaniu pierwszych w świecie sklonowanych ludzkich zarodków i komórek macierzystych dopasowanych do konkretnych pacjentów. Klonowanie mogłoby teoretycznie być źródłem komórek macierzystych, stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona, cukrzycy czy chorób serca. Identyczne z komórkami pacjenta, pozwalałyby wyeliminować ryzyko odrzucenia przeszczepu.